Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tohle není rozhovor dvou profesionálů, mluvíte jako věštkyně, ne novinářka. Zpovídali jsme ruského poslance

Ruský poslanec za LDSR Stanislav Naumov. Foto: Státní duma, duma.gov.ru
Ruský poslanec za LDSR Stanislav Naumov. Foto: Státní duma, duma.gov.ru

Deníku N nešlo o konfrontaci, protože v takovém případě by pokus o rozhovor s poslancem dolní komory ruského parlamentu trval jen několik vteřin. Některé otázky, které se nabízejí, jsme proto ani nepoložili. Na mnohé odpovědi jsme nereagovali, protože když jeden tvrdí, že je něco bílé, a druhý, že to je černé, cesta ke shodě je delší, než cesta k míru na Ukrajině.

Spíš než o odhalování pravdy o Rusku tedy jde o snahu nahlédnout do způsobu uvažování lidí, kteří nyní legitimizují zločiny svého prezidenta Vladimira Putina.

Není vyloučeno, že někteří tak činí v dobré víře. Jiní z prospěchu, další ze strachu o blahobyt, o privilegia i o život.

Zástupce předsedy parlamentního výboru pro ekonomickou politiku Stanislav Naumov, poslanec za Liberálně demokratickou stranu Ruska, založenou nedávno zemřelým Vladimirem Žirinovským, doktor filozofických věd, byl jedním z mála představitelů současné oficiální ruské moci, který byl ochoten hovořit s představiteli média z „ne přátelské“ země.

Na co jsme se také ptali:

  • Jak ruský poslanec prožívá zprávy z fronty.
  • Proč ruští vlastenci prchají před možností „bránit Rusko“.
  • Kdo vykopal mentální propast mezi Ruskem a zbytkem Evropy.

Je těžké přesvědčit teď někoho v Moskvě, aby nám poskytl rozhovor a nebál se uvést jméno…

Já jsem připraven.

I když víte, že především ve vztahu k Ukrajině stojíme každý na opačné straně zákopu?

Ale mluvit spolu snad můžeme, ne?

V ruském tisku se psalo, že vy a několik dalších poslanců Státní dumy jste po vyhlášení mobilizace chtěli dobrovolně vyrazit na frontu. Snažili jste se jít osobním příkladem, nebo jsem to špatně pochopila?

My jsme na Donbas jezdili ještě před uspořádáním referend. Já sám jsem byl například v Luhansku. Snažíme se pomáhat obyvatelům tohoto regionu, máme tam dobrovolníky, rozdáváme humanitární pomoc. Teď budou navíc mnozí poslanci k dispozici jak místním občanům, tak mobilizovaným.

Takže nejde o to, že byste vzali do rukou samopaly a vyrazili na frontu…

Existuje řada variant, jak poslanec může být přítomen. Nejen jako voják. Protože poslanci mají po vyhlášení mobilizace celou řadu jiných úkolů. Já třeba teď připravil několik

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější