Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tři měsíce do prezidentských voleb. Komu chybí podpisy a kdo půjde prosit senátory?

Bývalý rektor Tomáš Zima na setkání s občany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Bývalý rektor Tomáš Zima na setkání s občany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Za tři měsíce budou miliony voličů vybírat nástupce Miloše Zemana. Jistou kandidaturu má ale prozatím málokdo. Část uchazečů přiznává, že se jim pravděpodobně nepodaří sesbírat dostatek podpisů občanů, a plánují proto zamířit do Senátu. Kolik podpisů mají Tomáš Zima, Danuše Nerudová či Petr Pavel? A kdo se spolehne na zákonodárce?

První kolo proběhne 13. a 14. ledna a jednotlivým kandidátkám a kandidátům se krátí čas, během něhož se mohou ucházet o samotnou nominaci. Prohlásit se za kandidáta na prezidenta je jedna věc, druhá pak naplnit zákonné požadavky. Kromě věku musí každý, kdo se chce voleb účastnit, získat podpisy buď deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo padesáti tisíc občanů.

Aktuálně už dva z uchazečů deklarují, že mají dostatek podpisů zákonodárců. Bývalý diplomat a člen horní komory Pavel Fischer se vydal cestou senátorských podpisů, poslanec Jaroslav Bašta se může opřít o svých 20 kolegů z hnutí SPD z dolní komory.

Jistotu pro svého kandidáta, ať už jím bude kdokoli, má i hnutí ANO se svým silným poslaneckým klubem. Všichni ostatní ale vsadili na občanskou kandidaturu, musí tedy sehnat minimálně padesát tisíc podpisů.

Termín pro jejich odevzdání na ministerstvo vnitra, které je následně ověří, je do 8. listopadu. Úředníci kontrolují mimo jiné pravost podpisů, proto většina kandidátů směřuje na číslo podstatně vyšší, než je zmíněné minimum.

Výzva pro každého

Tři kandidáti a dvě kandidátky už deklarují, že posbírali dostatek občanských podpisů. Už v červnu hranici podle svých slov pokořil podnikatel Tomáš Březina. Ten nyní tvrdí, že má dokonce podstatně víc podpisů. „Blížíme se hranici 80 000 podpisů, v tomto počtu je také budeme odevzdávat na ministerstvo vnitra,“ řekl Deníku N ředitel jeho prezidentské kampaně Jaroslav Navrátil.

Dostatek podpisů sebral podle svých slov také soukromý ombudsman Jiří Kotáb. „Podpisů máme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější