Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Krocení internetových obrů: jak europoslanci změnili autorské právo a k čemu to povede

Europoslanec Axel Voss byl v Evropském parlamentu hlavním tahounem novely. Foto: Olaf Kosinsky, Wikimedia Commons
Europoslanec Axel Voss byl v Evropském parlamentu hlavním tahounem novely. Foto: Olaf Kosinsky, Wikimedia Commons

Po pár letech vyjednávání budou mít členské státy Evropské unie nový autorský zákon. Jednotný a uzpůsobený realitě digitální společnosti. Měl by pomoci vydavatelům médií a tvůrčím pracovníkům, zaplatit to má Google, Facebook a další platformy. Vydělá na tom společnost jako celek? To zatím neví nikdo.

Evropský parlament dnes schválil copyrightovou novelu, která může podstatně ovlivnit fungování internetu v Evropě. Hlasování je výsledkem několika let sporů a jednání, kde byly v sázce zejména obchodní zájmy amerických internetových firem a evropských médií.

Výsledek hlasování je velkým vítězstvím zastánců novely, zejména německého europoslance Axela Vos­se (CDU, v Evropském parlamentu blok EPP), který byl ve finální fázi zpravodajem novely a jejím hlavním tahounem.

Novelu schválilo plenární zasedání Evropského parlamentu dne 26. března. Pro novelu bylo 348 europoslanců, proti ní 274. (Z 21 českých europoslanců byli 2 pro, 13 proti, 5 se zdrželo a jeden se nedostavil.) O pozměňovacích návrzích, které by celý proces ještě zpomalily, se parlament rozhodl nehlasovat. V problematice copyrightu v Evropě tak nastává zásadně nová situace.

Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, jak se přijatý předpis oficiálně nazývá, není ani zdaleka formalita. Ve hře jsou především peníze – nikdo neví kolik, ale předpokládá se, že hodně peněz. Jedním z hlavních důsledků směrnice má totiž být, že tzv. agregátoři obsahu, tedy firmy jako Google, Face­book či Seznam, budou muset platit licenční poplatky médiím, z nichž přebírají texty či obrázky.

Mezi zastánci novely jsou největší evropské vydavatelské domy. Slibují si od ní, že aspoň částečně napraví situaci, kdy agregátoři de facto parazitují

EU copyright

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější