Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Do roka budeme mít protiválečný Kreml. Z Putina je klaun, ale pořád se může pokusit o šílený tah, říká šéf Bellingcatu

Jedinou Putinovou nadějí je vést dlouhou válku, říká Grozev. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Jedinou Putinovou nadějí je vést dlouhou válku, říká Grozev. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Válka proti Ukrajině bude určitě delší než zima. Obávám se, že to skončí náhle šílenou agresí shora ze strany Kremlu – nukleárním útokem, chemickým útokem nebo masivním použitím raket. Ale každá taková eskalace válku nakonec ukončí, myslí si Christo Grozev, šéf investigativní organizace Bellingcat.

V rozhovoru se kromě jiného dozvíte:

  • Proč si myslí, že Putin se neudrží u moci déle než rok;
  • zda Putin věří svým konspiracím o jeho paralelním světě;
  • o dvou možných scénářích, z nichž i ten nejhorší nakonec skončí dobře;
  • o zdecimované ruské špionáži v Evropě;
  • jak vypadá pomoc západních zpravodajských služeb Ukrajině.

Když jsme spolu mluvili v březnu, řekl jste, že Putin skončil. Válka proti Ukrajině trvá už více než sedm měsíců a Putin je stále v Kremlu.

Putin skončil. Na jaře jsem předpovídal, že Putina nezničí naštvaní protiváleční občané, ale ta část obyvatelstva, která válku podporuje a které bylo slíbeno vítězství ve válce bez velkých ztrát. Šlo o součást společenské dohody, jejíž podstatou bylo, že se Rusové nevměšují do politiky a voleb a Putin jim zajistí bezpečí a stabilitu. Putinovi se podařilo vést válku proti Ukrajině tak, že ztráty nezasáhly velká města jako Petrohrad a Moskva. Většina obětí mezi vojáky pochází z etnických menšin a malých měst. Nyní ale přišla skutečná cena války v podobě částečné mobilizace. Trvalo to ale déle, než jsem očekával.

Ztrácí Putin podporu na obou stranách?

Vidíme velmi hlasitou pro-válečnou lobby, která dává otevřeně najevo, že celou válku zpackal, což způsobuje rozkol vpravo. Válečná lobby má své vlastní hrdiny, kteří již otevřeně kritizují nejen lidi kolem Putina, ale i Putina osobně. Zůstala mu také mnohem menší skupina aktivních podporovatelů. Dnes jsou to většinou jen starší lidé, kterých se mobilizace osobně nedotýká a kteří válku nepocítili na vlastní kůži. Putinův projekt skončil, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vladimir Putin

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější