Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak jsem si pod falešným jménem měsíc psala s romantickým podvodníkem

Ilustrace: Deník N
Ilustrace: Deník N

Zjistila jsem, jak romantický podvodník ženu osloví, jak se do ní za krátkou chvíli zamiluje i jak dlouho trvá, než jí nehynoucí lásku vyzná. Zároveň jsem ovšem zažila i něco jiného: jak se ji snaží odstřihnout od blízkých, jak ji při žádosti o peníze emočně vydírá i jak reaguje, když se ho zeptáte, kým ve skutečnosti je.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vlastně jsme se s tím ani moc nepárali. Dominika založila mailovou adresu, já jsem vybrala profilovou fotku a společně jsme vymyslely jméno: Jitka Dvořáková. Facebookový profil jsme nakrmily prvními informacemi o tom, kdo Jitka je, odkud pochází a co ráda dělá. Přidaly jsme ji do několika zájmových skupin. A profil ženy, se kterou jsem strávila následující měsíc života, byl na světě.

Nápad vznikl jaksi organicky. Spolu s kolegy Dominikou Píhovou a Michalem Tomešem jsme už nějakou dobu pracovali na sérii textů o romantických podvodech na internetu. Po prvních rozhovorech s podvedenými ženami i odborníky, kteří se tématem zabývají, se nám v hlavách začínal skládat základní obraz – věděli jsme, jak romantický podvod vypadá v teorii, jaké případy řeší policie, jak svou zkušenost zpětně vyhodnocují ženy, které naletěly. Něco nám ovšem stále chybělo: Jak přesně takový podvod probíhá v reálném čase?

Nikdo z nás nemá ve zvyku vystupovat pod cizím jménem či smyšlenou identitou. Nepovažujeme to za slušné a jeden z důvodů, proč se věnujeme právě své profesi, je, že nám na pravdě velice záleží.

V této situaci jsme se však rozhodli udělat výjimku. Lepší cesta, jak popsat dynamiku online romantického podvodu opravdu zblízka, nás totiž nenapadla. Hledali jsme způsob, jak komunikaci s podvodníkem zachytit v té nejautentičtější podobě; způsob, jak si všimnout detailů, které bychom jinak neměli šanci spatřit; způsob, jak příběh vyprávět v jeho plném znění, od začátku až do konce.

Můj romantický podvodník si mě našel sám. Od toho momentu jsem na něj během následujících čtyř týdnů myslela prakticky každý den – psala jsem si s ním z domova, z práce, z metra, z postele i z dovolené. Několikrát se mi o něm zdálo. A přestože ani jeden z nás nebyl vůči tomu druhému upřímný, dnes mám pocit, že jsem si k němu jakýsi zvrácený či pokroucený druh vztahu opravdu vytvořila. Ne k jeho alter egu. K opravdové osobě, která se celou dobu snažila ublížit ženě, jíž jsem se na měsíc tak trochu stala.

„Miluji tě, lásko moje,“ říkal mi, když ještě věřil, že jsem jeho kouzlu propadla.

„Vypadni a už mi nepiš,“ napsal na konci.

Tento článek je druhým ze série textů popisujících takzvané online romantické podvody, jejichž oběťmi se stávají lidé z celého světa, včetně České republiky. První text popisuje základní principy podvodu a přibližuje příběhy jeho obětí. Druhý článek popisuje, jak jsme si po dobu jednoho měsíce psali s online romantickým podvodníkem, a pomáhá přiblížit jeho strategie. Ve třetím textu nabízíme tipy, jak se obdobným podvodům vyhnout a podvodníky odhalit. Sérii doplňuje také rozhovor s vojákem amerického letectva Honzou Cafourkem, za kterého se podvodníci již několik let snaží při konverzaci s oběťmi vydávat.

Den 1: Jmenuji se Jitka Dvořáková

Facebookový profil paní Jitky Dvořákové

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější