Deník N

Na dezinformační frontě zamračeno: Aeronet se pustil do SPD. Slouží nadnárodním sluníčkářům, kontruje hnutí

Lídr SPD Tomio Okamura. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Lídr SPD Tomio Okamura. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Hnutí Svoboda a přímá demokracie čelí kritice z míst, odkud ji zřejmě nečekalo. Sérii textů proti SPD v posledních dnech vydal jeden z nejvýznamnějších českých dezinformačních portálů Aeronet. Strana v reakci na to uvedla, že server „slouží nadnárodním, globalistickým elitám budujícím sluníčkářský, neomarxistický, multikulturní Nový světový řád“.

Aeronet v posledních letech vnesl do českého veřejného prostoru řadu smyšlených a dezinformačních zpráv. Mezi nejznámější patří třeba ta, že americká ambasáda dodala červené karty na demonstraci proti prezidentu Miloši Zemanovi na pražské Národní třídě v roce 2014 nebo že se nad Evropou objevil radioaktivní mrak z francouzské elektrárny. Řadí se tak mezi nejvýznamnější tuzemské konspirační weby.

Řadu textů, které web publikoval, sdíleli i představitelé SPD, popřípadě z nich čerpali. Například Radek Koten, předseda sněmovního bezpečnostního výboru, který šířil právě zprávy o francouzské elektrárně. Aeronet se představitelů SPD zastal například loni, když čelili kritice za protiromské výroky: „Rozkrýváme další chapadla americké chobotnice v ČR! Stopy útoků proti SPD a Tomiu Okamurovi vedou i ke kauze muslimských šátků ve školách!“ uvedl server.

V posledních dnech ovšem publikoval sérii textů, které jsou vůči Okamurovu hnutí kritické. Poukazoval například na vylučování členů včetně tří poslanců z Moravskoslezského kraje v čele s Lubomírem Volným.

„Naprostý propadák v komunálních volbách, rozpady krajských organizací, odchody významných členů z SPD a zakládání nových politických subjektů, zednáři na kandidátkách namísto pracantů, tlačení rotariánů na první místo kandidátky…“ To jsou jen některé z bodů, které server Okamurovi vyčítá.

„SPD a Aeronet mezi sebou měly symbiózu. Ale zdá se, že Aeronet zůstal na straně Volného a s jeho odchodem začal zveřejňovat zákulisní informace o SPD,“ řekl Deníku N politolog Miloš Gregor, který se věnuje problematice dezinformací na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podobně mluví Jonáš Syrovátka, odborník z Prague Security Studies Institute. „Vidím tam časovou souslednost s vyloučením poslance Volného a dalších z SPD. Když se podíváte na různé dezinformační platformy, tak čistě domácí politika tam není až tak zajímavá, spíše se soustředí na zahraniční spiknutí a podobné věci. A tady najednou začali psát o domácí politice. Navíc tak, že by to člověk úplně nečekal. Tedy proti hnutí SPD,“ uvedl.

V zájmu jiných zemí

Naopak poslanci SPD i vedení hnutí takovou interpretaci odmítají a vidí za články volby do Evropského parlamentu. „Já si myslím, že v každém případě za tím může být zájem 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější