Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Příští německý kancléř nejspíš takové pochopení pro Čechy mít nebude, hodnotí plánovaný odchod Merkelové expertka

Německá kancléřka Angela Merkelová se usmívá na summitu evropských špiček v Bruselu, 18. 10. 2018. Foto: Toby Melville, Reuters
Německá kancléřka Angela Merkelová se usmívá na summitu evropských špiček v Bruselu, 18. 10. 2018. Foto: Toby Melville, Reuters

„Ještě bych Angelu Merkelovou do politického důchodu úplně neodsunovala. Přece jen zůstává německou kancléřkou a myslím si, že není radno ji podceňovat,“ míní analytička Asociace pro mezinárodní otázky, Zuzana Lizcová. Oznámením, že nebude v prosinci obhajovat post předsedkyně CDU ani znovu kandidovat na post kancléřky, chce Merkelová udržet nad svým odcházením kontrolu, což se řadě jejich předchůdců nepovedlo.

Angela Merkelová včera zdůvodňovala své rozhodnutí tím, že strana potřebuje otočit list a připravit se na budoucí úspěchy. Může její oznámení zastavit propad CDU?

Záleží na dalším vývoji. Domnívám, že krok, který Angela Merkelová udělala, je nutný k tomu, aby CDU měla naději na nový začátek.

Německá média v posledních týdnech vyzývala kancléřku k odchodu. Jaké jsou důvody toho, že se její model vyčerpal? Jedná se důsledek migrační krize, nebo tam jsou i jiné faktory?

Angela Merkelová je v čele německé vlády třináct let. Po tak dlouhé době téměř každý politik narazí na hranice svých možností. Její kritici jí vyčítají, že velmi zúžila profil CDU a stranu posunula výrazně do politického středu.

Zlí jazykové tvrdí, že byla výbornou sociálně-demokratickou kancléřkou. CDU jako tradiční velká, tzv. lidová strana, která dříve byla schopná integrovat různá křídla, se stala spíše stranou politického středu. Přestala mít schopnost oslovovat konzervativní voliče na pravici. Zároveň ztrácí hodně ve prospěch Zelených, kteří umějí oslovit mladší, městské a ekologicky zaměřené obyvatelstvo.

V současné době se hledá někdo, kdo by byl schopen záběr CDU znovu rozšířit. Otázkou je, zda to ve změněné politické situaci bude možné.

Dá se očekávat pokus o příklon zpět doprava?

Záleží na tom, kdo se stane nástupcem Angely Merkelové. O slovo se hlásí Friedrich Merz (bývalý předseda parlamentní frakce CDU/CSU, pozn. red.), který byl dlouho mimo aktivní politiku, nebo například současný ministr zdravotnictví Jens Spahn. Pod jejich vedením se dá očekávat, že se strana posune více doprava.

Zároveň se však může předsedkyní strany stát

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Německo

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější