Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Skotské referendum o nezávislosti už má možný termín. Podle průzkumů je země rozpolcená

Zastánkyně skotské nezávislosti před Nejvyšším soudem Spojeného království v Londýně, před kterým se včera a dnes konají slyšení právníků obou stran. Zdroj: Toby Melville/Reuters
Zastánkyně skotské nezávislosti před Nejvyšším soudem Spojeného království v Londýně, před kterým se včera a dnes konají slyšení právníků obou stran. Zdroj: Toby Melville/Reuters

U londýnského Nejvyššího soudu se druhým a posledním dnem koná slyšení ve věci skotského referenda o nezávislosti na Spojeném království. V případě úspěchu edinburské separatistické snahy by se tak hlasování o odtržení od Británie mohlo odehrát i bez souhlasu vlády v Downing Street. Skotská premiérka by chtěla druhé referendum uspořádat už za rok. A průzkumy naznačují, že dnes by byl výsledek velmi těsný. Jaké jsou tedy skotské šance na úspěch?

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila datum zamýšleného dalšího referenda o nezávislosti země na Spojeném království. Šéfka skotské vlády, jejíž separatistická strana má v tamějším parlamentu spolu se Zelenými většinu, by chtěla druhé referendum o nezávislosti uspořádat za rok, konkrétně 19. října 2023. Tvrdí také, že by se skotský plebiscit mohl odehrát nezávisle na vůli britské vlády.

Jaká je ale šance, aby se Skotsko odtrhlo od Británie, se kterou jej pojí více než tři století trvající svazek?

O co jde před soudem v Londýně?

Z důvodu skotské snahy po osmi letech vyvolat další referendum o nezávislosti tak včera a dnes probíhá u Nejvyššího soudu Spojeného království v Londýně slyšení právníků obou stran sporu – tedy Skotska a Spojeného království. Soud by měl rozhodnout, zda je v moci skotského parlamentu uspořádat nové referendum, tentokrát bez ohledu na stanovisko centrální vlády. Výsledek by měl být znám v příštích týdnech – zhruba před Vánoci.

Aby patovou situaci kolem skotského referenda vyřešil Nejvyšší soud, navrhla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brexit

Británie

Evropská unie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější