Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zabavit jachtu ruskému oligarchovi? Haha, vysmál se Západu Hongkong

"Superjachta" Nord uniká sankcím: ze Seychel vyrazila do Vladivostoku a teď našla útočiště ve vodách Hongkongu. Foto: Alan Siu, EyePress via Ruters
„Superjachta“ Nord uniká sankcím: ze Seychel vyrazila do Vladivostoku a teď našla útočiště ve vodách Hongkongu. Foto: Alan Siu, EyePress via Ruters

Majetku sankcionovaných špiček Putinova režimu vysvitlo další útočiště. V čínském Hongkongu zakotvila luxusní jachta oligarchy Alexeje Mordašova a tamní správce John Lee ujistil, že ji tam rozhodně nepotká stejný osud jako jiné ruské jachty na Západě. Aby ne – vždyť na sankčním seznamu je i sám Lee.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V jasném slunci se na pozadí zelených kopců a štíhlých věžáků vyjímá ještě impozantněji. Paprsky kreslí stíny na její majestátní konstrukci, která se hned v několika patrech tyčí nad lesklou mořskou hladinou. Na délku měří 141 metrů, má pět palub, dvě přistávací plochy pro vrtulníky, a dokonce kinosál. Její hodnota se odhaduje na půl miliardy amerických dolarů. Seznamte se: „superjachta“ Nord.

Luxusní plavidlo nedávno zakotvilo na místě, kde se také platí dolary, ale nikoli těmi americkými. Hongkongský Victoria Harbour je slavný přístav neodmyslitelně spjatý s dějinami místa, které strávilo půldruhého století pod britskou korunou, než se v roce 1997 vrátilo do rukou Číny, tentokrát pod vládu rudé vlajky.

Ale na zádi obří jachty Nord nevisí ani hvězdnatý emblém Čínské lidové republiky, ani červenožlutý prapor se srpem a kladivem vlastní Komunistické straně Číny. Vlajka, kterou Nord dává na odiv, není ani britská, přestože je vyvedena v bílé, modré a červené. Tři rovnoměrné pruhy představují barvy Ruské federace.

Oligarchovy stopy

A od jachty zase vedou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Hongkong

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější