Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V hlavě Andreje Babiše. Jaké má ANO tři hlavní možnosti pro prezidentské volby?

Andrej Babiš má v příštích dnech a týdnech o čem přemýšlet. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Andrej Babiš má v příštích dnech a týdnech o čem přemýšlet. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Analýza: Dvacátého šestého října přijde zpráva, která může zásadně ovlivnit, kdo bude nástupcem Miloše Zemana. Andrej Babiš toho dne oznámí, jak bude v prezidentských volbách postupovat hnutí ANO. Rozebíráme tři nejpravděpodobnější možnosti.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rozhodnutí ANO může být pro výsledky voleb jednou z klíčových proměnných. Hnutí totiž drží svou celostátní podporu kolem 30 procent, což odpovídá zhruba milionu a půl hlasů. Velkou část navíc tvoří takzvaní jádroví voliči, tedy lidé, kteří jsou o podpoře ANO pevně přesvědčeni.

Podobná masa lidí sice automaticky žádnému kandidátovi prezidentský post nezaručí, ale i kdyby pouze větší část z nich hlasovala pro některého z kandidátů, dává mu to velmi solidní šance na postup do druhého kola. Po měsících lavírování se již nezadržitelně blíží okamžik, kdy se ANO bude muset vyjádřit. Do 8. listopadu totiž musí být podány kandidátní listiny.

Hnutí a jeho předseda Andrej Babiš mají tři základní možnosti, jak postupovat. Popisujeme, jaké cesty to jsou, jaké mají šance na úspěch a co znamenají pro samotné volby.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější