Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko zkouší zlomit Ukrajinu terorem. Desítky raket dopadly na civilní cíle po celé zemi

Následky raketového útoku na Kyjev. Foto: ukrajinská policie
Následky raketového útoku na Kyjev. Foto: ukrajinská policie

Ukrajinská města jsou terčem jednoho z nejsilnějších ostřelování od únorového začátku ruské invaze. Krátce po výbuchu na mostě spojujícím okupovaný Krym s Ruskem a po jmenování nového ruského velícího generála na Ukrajině padá dnes ráno a dopoledne na ukrajinská města raketa za raketou.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Víkendový noční útok na třičtvrtěmilionové Záporoží, po kterém zůstalo čtrnáct mrtvých a 70 zraněných, byl jen předehrou.

Rusko v noci na pondělí a v pondělí ráno spustilo nebývale silnou raketovou palbu na města po celé Ukrajině, od Sum na severu po Oděsu na jihu, od Lvova na západě po východoukrajinský Charkov. Z běloruského území poslalo na Ukrajinu íránské sebevražedné drony. Údery byly vedeny i z oblasti Kaspického moře, patrně pokročilými dalekonosnými řízenými střelami Kalibr.

Rusko ale nasadilo celé spektrum různých typů střel. A útočilo mimo jiné v době ranní špičky. Ukrajinský list Kyiv Independent píše o největším koordinovaném raketovém útoku od 24. února, kdy Rusko Ukrajinu přepadlo: nejnovější součty pracují s počtem 83 raket a 17 sebevražedných dronů Šáhid-136.

Při pohledu na zasažená místa se ale nezdá, že by Rusové zasahovali

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější