Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přelomový summit: celá Evropa se poprvé sešla za jedním stolem. Aby poslala vzkaz Putinovi

Podívej, Putine, stojíme při při sobě. Proti ruské agresi. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Podívej, Putine, stojíme při při sobě. Proti ruské agresi. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Petra Janyšky: Čtvrteční setkání čtyřiačtyřiceti prezidentů a premiérů by šlo nazvat „celý evropský kontinent poprvé a konečně u jednoho stolu“. Nebo také „celý evropský kontinent spolu proti Putinovi“. A zrovna v Praze.

Evropou se často rozumí Evropská unie, ale je stále několik států, které nejsou jejími členy (Island, Norsko, Švýcarsko…), Velká Británie z ní naopak vystoupila, západní Balkán je na čekací listině, Ukrajina na začátku přibližování. Každý z nich je v nejrůznějších evropských strukturách a organizacích, všechny se nějak překrývají, každá z nich má svoji specifickou agendu.

Ve čtvrtek se vůbec poprvé sešli šéfové všech zemí Evropy dohromady. Jen tak, nezávazně, bez předem stanoveného programu. Byl to nepřehlédnutelný signál občanům Evropy i zbytku světa, že ve chvíli Putinovy agrese jsme všichni na jedné lodi a táhneme za jeden provaz. Byli tu všichni včetně Ukrajiny, nepozváni zůstali jen dva: Rusko a Bělorusko. To setkání mělo ukázat, že celá Evropa sdílí společné politické hodnoty – jedinečnost občana, lidská práva, demokracii. Proto název Evropské politické společenství.

Vrcholní politici tu dostali

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Názor

Rusko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější