Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trenér Šilhavý to prokoučoval, s náhradníky nešlo v Anglii uspět. Proti Brazílii to už horší být nemůže

V Anglii utrpěli čeští fotbalisté v úvodním utkání kvalifikace ME 2020 debakl 0:5 (Filip Novák s číslem 22 zpytuje v předklonu svědomí). V úterý mají šanci na reparát v pražském duelu s Brazílií. Foto: ČTK

Největší porážku v dějinách samostatného Česka utrpěli v pátek ve Wembley svěřenci Jaroslava Šilhavého v úvodním zápase fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020. Kouč na debaklu 0:5 nese velký díl viny, postavil totiž řadu náhradníků, kteří ve svých klubech pravidelně nehrají. V úterý to proti Brazílii v pražském Edenu už nemůže být horší.

Zbabělá hra bez nápadu, alibismus, chyby jak v okresním přeboru, na druhé straně vynikající soupeř. Jinak to dopadnout nemohlo. Český fotbal si po nástupu Šilhavého a po dvou výhrách nad Slovenskem, které koncem loňského roku zachránily tým ve druhé divizi Ligy národů, nasadil optimistické brýle. Experti mluvili o tom, že Češi v Londýně vybojují cenný bod, média tomu uvěřila. A hráči? Povídali si hlavně o tom, jak si to jdou do fotbalového chrámu užít.

Tak si to užili. Jak uvedla BBC: „Češi byli neškodným soupeřem, nebyli vůbec nebezpeční, chybami v obraně si koledovali o trest a ten také přišel.“ V té jedné větě je obsaženo vše. Takové ponížení před téměř vyprodaným stadionem – do Wembley přišlo 82 575 diváků. Drsně po první půli napsal na Twitteru kolega Luděk Mádl z TV Seznam: „Kdyby Angličané nasadili do brány legendárního Gordona Bankse, za něhož se před utkáním držela minuta ticha, výsledek by byl stejný.“

Češi totiž v úvodním dějství anglickou bránu vůbec neohrozili. A když se o to za stavu 0:2 ve druhé půli pokusili, dostávali z protiútoků jeden gól za druhým, nakonec i vlastní s nádechem tragikomiky.

Důvod? Především špatně zvolená sestava. Ve fotbale se ctí zásada „Nikdy neměň vítězný tým“. Jenže to platí pro klubový fotbal, kdy se hraje týden co týden. Šilhavý to udělal po dlouhých čtyřech měsících, kdy neměl národní celek pohromadě. A mezitím se leccos stalo. Především někteří reprezentanti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.