Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (214. den): Ruské letectvo chtělo zastavit ukrajinské útoky, ale zažilo černý víkend

Ukrajinští vojáci v Charkovské oblasti. Foto: ČTK/AP
Ukrajinští vojáci v Charkovské oblasti. Foto: ČTK/AP
  • Ukrajina postupuje na východ od Oskilu.
  • Proč ruské letectvo utrpělo během víkendu těžké ztráty a proč je důležité, kde se to stalo.
  • Oděsa čelí ofenzivě dronů, způsobují vážné škody.
  • Mapa dne – boje na východ od Oskilu + kde se protestovalo proti mobilizaci.
  • Videa dne – letecká válka nad Ukrajinou.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z 25. září. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Proč ruské letectvo utrpělo během víkendu těžké ztráty a proč je důležité, kde se to stalo. Tempo, jakým ruská armáda přichází o moderní a drahá letadla, je stále překvapivě vysoké. Ukrajinci hlásili, že v sobotu Rusům sestřelili jedno Su-34, dvě Su-30 a jedno Su-25. O další letadlo a čtyři vrtulníky údajně přišli v neděli.

Samozřejmě že o některých uváděných ztrátách chybí důkazy. Když se letadlo zřítí za nepřátelské linie, dá se sestřel většinou potvrdit, až když nepřítel ustoupí. To byl i případ Su-30SM, které Ukrajinci nedávno objevili u Izjumu i s utajovaným zařízením.

Jenže tentokrát jsou u některých víkendových sestřelů důkazy nepopiratelné už nyní.

Postupně si je ukážeme i s vysvětlením, proč jsou sestřely i nejmodernějších letadel tak časté a proč je v tomto případě třeba věnovat pozornost i místu, kde k sestřelům došlo. Přímo totiž souvisejí s probíhající ukrajinskou ofenzivou, které se věnuje část dnešního vývoje bojů o operacích u Oskilu.

První video ukazuje sestřel víceúčelového letadla Su-30SM. Tento dvoumístný typ se používá hlavně jako útočný letoun k úderům proti pozemním cílům, ale dokáže vést i vzdušný boj.

Tento konkrétní kus vysokou rychlostí přelétával nízko nad bojištěm, když jej Ukrajinci sestřelili velmi pravděpodobně přenosnou raketou země – vzduch. Zásah je vidět v deváté vteřině záznamu, v šestnácté už letadlo na zemi exploduje. Posádka měla na záchranu extrémně krátkou dobu, přesto

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější