Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ředitel Českých center mi nabídl práci v Jeruzalémě za 14 tisíc, známe se dvacet let, říká Žilková

Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Veronika Žilková tvrdí, že nabídku pracovat v Jeruzalémě dostala přímo od ředitele Českých center Ondřeje Černého. Herečka a současně manželka českého velvyslance v Izraeli Martina Stropnického (ANO) Deník N sama kontaktovala po sérii dotazů, na které původně nechtěla reagovat. Žilková v rozhovoru řekla, že se jednalo o kancelářskou práci v „Českém centru“ za čtrnáct tisíc korun hrubého. Zatím prý neví, zda nabídku přijme. „Prosím vás, já jsem s panem ředitelem Černým jednala, protože byl ředitel Národního divadla, tak ho znám dvacet let,“ řekla Žilková. Ministerstvo zahraničí přitom trvá na tom, aby na pozice v jeruzalémském Českém domě byla vypsána výběrová řízení.

Obrátila jsem se na vás po vašem vyjádření pro magazín OnaDnes, kde jste uvedla, že jste dostala nabídku pracovat v Českém domě nebo v Českém centru v Jeruzalémě.

Tam ani není Český dům, je to v podstatě jedna místnost, kterou bude otevírat v listopadu pan prezident. Já ale nevím, jestli můžu říkat, že tam letí. Zatím to oficiálně ani neexistuje.

To se ví, že tam pan prezident letí a 27. listopadu to bude slavnostně otevírat.

Ano, bude to slavnostně otevírat. A pokud vím, celé České centrum je jedna místnost, ve které budou dohromady ještě další subjekty, které zastupují Českou republiku. Takže se v podstatě jedná asi o deset metrů čtverečních.

Měly by to být agentury CzechTrade a CzechTourism.

Tak víte víc než já. Jinak České centrum je v Tel Avivu, má už svého ředitele a je to také jenom jedna kancelář. V Izraeli není Český dům. Ten je třeba v Bruselu nebo v New Yorku. Toto je jedna kancelář v Tel Avivu, která má asi dva zaměstnance.

Ale je to prezentováno tak, že pan prezident bude v Jeruzalémě otevírat Český dům.

Ne, České centrum to musí být. Vy asi víte víc než já, já jsem měla informace, že je to jedna pronajatá místnost v nějakém baráku. Ale tohle nevím, proto nechci dělat rozhovory.

Česká centra trvají na tom, že se v Jeruzalémě otevře Český dům. „Ano, 27. listopadu: Český dům, Jeruzalém,“ napsala Deníku N doslova mluvčí instituce Petra Jungwirthová.

Tak se nemusíme bavit o těchto detailech…

Ale Český dům tam určitě neexistuje, neexistuje v celém Izraeli. České centrum je pouze subjekt, a navíc nepodléhá velvyslanci, ale řediteli Českých center. Takže vy byste měla vznést dotaz na ředitele center, což je bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý (redakce Černého kontaktovala už v pondělí, ten se však odmítl vyjádřit, pozn. red.).

Když tam manžel jede pracovat jako velvyslanec, manželka tam automaticky pracuje taky. Já bohužel nemůžu být zaměstnaná ani jako kuchařka, uklízečka nebo sekretářka. Nic, protože manželka velvyslance nesmí ze zákona být podřízená svému manželovi.

Dobře, a když se budeme držet toho, co jste řekla…

A proto říkám, že Česká centra jsou mimo ambasádu, že mají své ředitelství, které je v Praze. Abyste si nemyslela, že někam zdrhám a nemám žádnou praxi. Já jsem byla deset let dramatikem v televizi Nova, byla jsem konzultantem Libušky Šmuclerové, ředitelky Novy, jsem členkou Filmové a televizní akademie, jsem MgA, takže mám vystudovanou DAMU. Byla jsem teď tři roky vedoucí oddělení herectví na mezinárodní konzervatoři, kde jsem měla pod sebou 80 studentů a pedagogů, které jsem měla komplet na starosti i po stránce organizační. Byla jsem tři roky ředitelkou a hlavní organizátorkou mezinárodního studentského festivalu Coolfest. A jestli půjdu k nějakému stolku rozdávat letáky, nejde o nabídku na vedoucí místo. Ta nabídka je v podstatě na kancelářskou sílu.

A já nevím, jestli to budu dělat, protože já – jak to tak bývá  – jsem teď moc práce neměla, ale teď se mi to sešlo. Mám práci v seriálu, ve filmu, v divadle, mám na příští rok další seriál, další film a vlastně nevím, jestli tam vůbec budu moct z časových důvodů nastoupit. A mezinárodní konzervatoř s Českými centry spolupracuje už dva roky na projektech. Letos jsme byli se studenty v Bruselu, kde jsme pro studentský festival připravovali Hovory s TGM v angličtině. Takže já s Českými centry spolupracuji mnohem déle, než je manžel velvyslanec.

Práce za 14 tisíc

Čili ta nabídka, kterou jste dostala, je na nějakou kancelářskou, administrativní činnost?

Ano, můžu vám říct i plat, jestli ho chcete vědět. Budu mít 14 tisíc korun českých hrubého.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější