Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Budete-li v Chile na tamní největší státní svátek, připravte si dvojnásobné spropitné. A neopovažujte se ho nedat

Nedáte-li v Mercado Central v Santiagu během největšího chilského svátku velké spropitné, může se vám stát, že vás prodejci ze svého stánku vyhodí. Foto: Adobe Stock
Nedáte-li v Mercado Central v Santiagu během největšího chilského svátku velké spropitné, může se vám stát, že vás prodejci ze svého stánku vyhodí. Foto: Adobe Stock

Chilský deník Aleny Cicákové: Zeptejte se jakéhokoliv Chilana, co dělá v první polovině září, a odpověď bude vždy stejná. „Pero estamos casí tiki taka para el 18 po.“ V překladu: „Jsme skoro připravení na oslavu osmnáctého září.“ „Dieciocho“ (osmnáct) je zkratka pro státní svátek, který připomíná vznik nezávislého státu a výročí prvního zasedání chilské vlády v roce 1818.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přípravy na oslavu probíhají již několik týdnů i měsíců předem. Velká část populace si s obrovským, nakažlivým nadšením plánuje, kde zrovna bude slavit pro vlastenecky smýšlející a hrdé Chilany tak důležitý svátek. Nakupují se hordy jídla, především masa, protože doma na svém zahradním grilu „quincho“ budou dělat „asado“ – tedy grilovačku.

V průběhu velmi patrioticky zaměřených oslav se po celém Chile pořádají kulturní akce, vojenské přehlídky a soutěže v tradičním tanci cueca – tedy kohoutím tanci. Je to příležitost sezvat celou rodinu, nejbližší přátele a pospolu pak hodovat až do dalšího rána. Tedy do dalších dvou či tří následujících rán. Protože oslavy pokračují i 19. a 20. září. Bezpodmínečně skvělá záminka pro pořádnou party, kterou ocení i turisté.

Co se ale zdůrazňuje méně, je zvýšená sazba spropitného právě během období těchto svátků. Ale od začátku.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Deník z ciziny

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější