Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nemáme peníze na učebnice ani pomůcky, dotujeme to z odměn učitelů, zlobí se na stát školy

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Školám chybí peníze na učebnice, pomůcky, hudební výchovu nebo tělocvik. Letos totiž dostaly z rozpočtu na tyto výdaje o miliardu korun méně. Ředitelé tak musí brát peníze z odměn učitelů. „Je hezké, že stát přidává na platech učitelům. Ale už neříká, že školy musí sahat pedagogům na jejich příjmy, aby děti měly učebnice,“ zlobí se Petr Vašíček, ředitel ZŠ Tábor, Zborovská.

Drtivá většina škol nyní řeší svízelnou situaci. Na nákup pomůcek, učebnic, dopravu dětí na plavání, pojištění a další výdaje dostaly letos o třetinu peněz méně než loni. Navíc musí ze zmenšeného balíku zaplatit nemocenskou učitelů, která byla letos kvůli covidu a karanténám mnohem větší než v jiných letech.

V některých školách tak v novém školním roce nemají žáci všechny učebnice, jinde vytahují už vyřazené knihy. Někde si musí děti hradit veškeré pomůcky ze svého.

„Jsem ředitelem už dvaadvacet let a takovou situaci jsem ještě nezažil. Momentálně mám ve fondu na pomůcky

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

K. D. vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější