Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Peking a Moskva by rády prosadily nový světový pořádek. Jakou mají šanci na úspěch?

Uskupení BRICS – Indie, Brazílie, Čína, Rusko a Jihoafrická republika. Foto: Adobe Stock
Uskupení BRICS – Indie, Brazílie, Čína, Rusko a Jihoafrická republika. Foto: Adobe Stock

Komentář Jiřího Pehe: Nedávná schůzka představitelů Šanghajské organizace pro spolupráci, která se konala v uzbeckém Samarkandu, rozpoutala diskuse, zda v podobě této skupiny, jejímiž prominentními členy jsou Čína a Rusko, nevzniká zárodek nového světového pořádku. Obě země navíc spolupracují na půdě skupiny BRICS, která kromě nich sdružuje Brazílii, Indii a Jihoafrickou republiku. Zkusme si rozebrat, nakolik mají šanci nový pořádek prosadit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

BRICS se zaměřuje na ekonomickou spolupráci, zatímco Šanghajská skupina na regionální bezpečnostní spolupráci. Jejími členy jsou kromě Číny a Ruska ještě Indie, Pákistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán. Nově též Írán a začal proces přijetí Běloruska. Zájem o členství na posledním summitu vyjádřilo též Turecko.

Spolupráce těchto zemí, z nichž většinu tvoří diktatury, vyvolala na Západě obavy, že se jejich aliance může stát bezpečnostním protivníkem Západu. Připočteme-li k tomu fakt, že vzniká i energetické spojenectví mezi Ruskem, Čínou a Indií, poháněné přesměrováním vývozu ruské ropy a plynu do dvou nejlidnatějších zemí světa, může mít Západ při zběžném pohledu důvod k obavám.

Pominout nelze ani skutečnost, že Indie, Brazílie a Jihoafrická republika

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Názor

Rusko

USA

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější