Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda pomohla svým odpůrcům do sedla. Projevy ani kampaně už to nespraví, teď musí zvládnout zimu

Demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě, 3. září 2022, Praha, Václavské náměstí. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě, 3. září 2022, Praha, Václavské náměstí. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Komentář Jana Moláčka: Trendy v politice se otáčejí těžce a dlouho. Přesvědčí se o tom i vláda Petra Fialy, která nasadila všechny páky, aby zvrátila propad důvěry a volebních preferencí, který si způsobila podceňováním obav z růstu cen energií. Mimořádný projev premiéra ani informační kampaň ale stačit nebudou. Teď už rozhoduje, co se opravdu stane v zimě.

„Nejistota pro domácnosti definitivně skončila,“ tweetoval minulý týden v pondělí večer ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Tweet napsal chvíli poté, co vláda oznámila zastropování cen elektřiny pro malé odběratele na mimořádném večerním zasedání. Zjevně šlo o připravený komunikační krok. Jurečka – podobně jako řada jeho vládních kolegů – chtěl rychle přitáhnout maximální pozornost k přelomovému rozhodnutí a vyvrátit dojem mnohých voličů, že pro ně vláda nic nedělá.

Nyní, po dalším týdnu, je jasné, že nejistota, kterou lidé cítí, rozhodně neskončila. Samotné zastropování k otočení nálad ve společnosti stačit nebude.

Jurečkův tweet nepřipomínám samoúčelně. Je to sice jen střípek vládní komunikace a zdaleka ne nejdůležitější, lze na něm ale názorně ukázat, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Názor

Vláda Petra Fialy

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější