Deník N

Mueller ukončil vyšetřování. Američané napjatě čekají, k čemu došel, ale prezidentovi lidé už si oddechli

Zvláštní vyšetřovatel a republikán Robert Mueller. Foto: ČTK/AP
Zvláštní vyšetřovatel a republikán Robert Mueller. Foto: ČTK/AP

Ministr spravedlnosti William Barr jako jeden z mála lidí na světě už ví, k jakým závěrům došel Robert Mueller po 675 dnech svého vyšetřování. Pouze jemu dal totiž vyšetřovatel Mueller do rukou svojí zprávu o tom, jestli Trump cíleně spolupracoval s Rusy. První věc je ale zřejmá už nyní: žádný další člověk z okolí Donalda Trumpa nebude Muellerem obviněn. To je pro prezidenta a jeho tým dobrá zpráva.

Informace o tom, že Robert Mueller je s vyšetřováním hotov, se poprvé začaly objevovat vloni v září a pak ještě mnohokrát. Některá americká média měla proto v posledních týdnech před jeho kanceláří na slavné Pennsylvania Avenue v permanentní pohotovosti reportéry, kteří zaznamenávali veškerý pohyb lidí z a dovnitř kanceláře.

Že se to tentokrát ale blíží doopravdy, prozradily včera dvě věci. Donald Trump vystupňoval své útoky na vyšetřovatele Roberta Muellera a v rozhovorech s novináři o jeho práci mluvil jako o honu na čarodějnice vedeném nevoleným člověkem. Druhým významným indikátorem bylo, že bývalý šéf FBI Mueller nešel v pátek na svůj pravidelný oběd.

V půl páté odpoledne pak zazvonil v kanceláři šéfa justičního výboru Jerryho Nadlera telefon: „Přineseme vám od ministra spravedlnosti dopis.“ Všichni v tu chvíli tušili, čeho se ten dopis týká. O pár minut později skutečně dorazila asistentka, která přinesla dopis, v němž

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Muellerovo vyšetřování

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější