Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Britský trůn sice patří třem generacím mužů, ostatní evropská království ale čeká ženská vlna

Evropské následnice trůnu. Foto královské paláce, koláž Deník N
Evropské následnice trůnu. Foto královské paláce, koláž Deník N

Mnozí Britové za celý život nepoznali na trůnu nikoho jiného než ženu  – královnu Alžbětu II. Odpoledne 8. září se to s příchodem smutné noviny změnilo: králem se stal Alžbětin syn, čekatelem na trůn její vnuk a po něm její pravnuk. V ostatních královstvích Evropy to ale bude obráceně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po 70 letech královniny éry nastalo na britských ostrovech a v Commonwealthu možná na desítky let období králů. Samozřejmě pokud se nestane něco nečekaného v jejich životech, nebo se Britové a další části Společenství národů nerozhodnou monarchii rozpustit a vyhlásit republiku.

S úmrtím Alžběty II. zůstala na světě jediná vládnoucí královna. Tou je dánská panovnice Markéta II. (Margrethe II). V dubnu jí bylo 82 let, následníkem trůnu je její syn Frederik.

Pak už ale v Evropě najdeme několik nastávajících dědiček monarchií

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Británie

Královna Alžběta II.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější