Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nesdílím Svobodův názor, že Nacher je prima kamarád, se kterým si všichni rozumíme, řekla Černochová v Aréně N

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odpovídala na otázky v podcastu Aréna N. Foto: Adam Hecl, Deník N
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odpovídala na otázky v podcastu Aréna N. Foto: Adam Hecl, Deník N

Ministryně obrany a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) se v podcastu Aréna N vyslovila proti případné koalici Spolu a ANO v hlavním městě. Podle ní se v Praze zbytečně vyhrotila atmosféra mezi ODS a Piráty. Politička v rozhovoru také vyslovila naději, že válka na Ukrajině brzy skončí, odmítla kritiku svého vystupování na sociálních sítích a hájila postup vlády při řešení energetické krize.

Na co se v podcastu také ptáme?

  • Hodnocení situace na Ukrajině.
  • Zbrojní zakázky české armády.
  • Atmosféru ve vládě, která čelí propadu důvěry a demonstracím.
  • Zda by opět demonstrovala po boku Martina Konvičky jako v roce 2015.
  • Blížící se komunální a prezidentské volby.

Co říkáte na ukrajinskou protiofenzivu, kterou jsme sledovali o víkendu a v uplynulých dnech?

Já jsem z ní nadšená. Když jsem tweetovala, že snad už na Ukrajině válka brzy skončí a Ukrajina bude vítěznou zemí, nebyla jsem daleko od pravdy. Na druhou stranu Ukrajince a nás všechny čeká ještě obrovský kus práce, protože Rusko se samozřejmě jen tak snadno nevzdá – i oni přeskupují síly a je před námi zima, což je v konfliktech a na bojištích vždycky mezník. Takže držíme palce a určitě nesmíme přestat s podporou Ukrajiny. V tomto ohledu si myslím, že Česká republika může být příkladem i pro jiné země.

Jaký to je pro vás pocit, dívat se na záběry prchajících ruských jednotek a vědět, že prchají také před zbraněmi z Česka?

Já se snažím být v tomto ohledu bez emocí, ale z některých těch záběrů na sociálních sítích mám radost, protože se ukazuje, že vůle bojovat je na straně Ukrajinců, nikoliv na straně ruských vojáků. Řada z nich už buďto dezertovala, nebo nedělají nic pro to, aby se konflikt obrátil v jejich prospěch. To si myslím, že je vlastně nejsilnější zbraň Ukrajinců: že skutečně bojují za svoji vlast svým srdcem a dávají do toho všechno.

Máte pocit, že prodlužujete válku, jak říkají ti, kdo vám dodávky zbraní vyčítají?

Naopak si myslím, že zabraňuji tomu, aby se ta válka rozšířila do dalších zemí, a hodlám v tom i nadále pokračovat. Pokud jsme kritizováni, že neposkytujeme humanitární pomoc, není to pravda. Dokonce už teď můžu říct, že v České republice bylo léčeno

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Aréna N

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Česko, Podcast Aréna N

V tomto okamžiku nejčtenější