Deník N

Mayová dostala čas na brexit do eurovoleb, ale musí protlačit dohodu. Neřekla nám skoro nic, tvrdí Babiš

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropské rady Donald Tusk. Foto: Markéta Boubínová
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropské rady Donald Tusk. Foto: Markéta Boubínová

Evropská rada nevyhověla žádosti britské premiérky Theresy Mayové o odklad brexitu do 30. června. Sedmadvacet lídrů ostatních států EU určilo za mezní datum 22. květen, tedy den před začátkem voleb do Evropského parlamentu. Mayová musí příští týden v parlamentu prosadit dohodu o odchodu, kterou britští poslanci už dvakrát smetli ze stolu. Pokud ji neschválí ani napotřetí, musí Británie do 12. dubna dát vědět, zda se bude voleb účastnit a co chce dělat dál.

„Až do tohoto data zůstávají všechny možnosti otevřené,“ shrnul situaci na závěr osmihodinového jednání v Bruselu předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Britský parlament bude mít možnost odchodu z Unie s dohodou či tvrdě bez dohody, možnost dlouhého prodloužení nebo odvolání článku 50 (Lisabonské smlouvy, de facto zastavení brexitu, pozn. red.). Pokud se do 12. dubna Britové nerozhodnou, že se zúčastní voleb do Evropského parlamentu, varianta dlouhého prodloužení přestane být možná,“ doplnil.

Na otázku, jak dlouhé prodloužení by mohl Brusel Británii poskytnout v případě, že by se Britové voleb přece jen zúčastnili, odpověděl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker stručně a nejasně: „Až do úplného konce.“

Britská premiérka nabídku odkladu s dvěma různými daty a podmínkou přijala a zdůraznila, že se pokusí získat podporu pro dohodu o odchodu Spojeného království z EU v parlamentu. „Udělám vše pro to, abychom odešli s dohodou,“ uvedla. Zároveň zopakovala, že v žádném případě

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Evropská unie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější