6. listopadu 2022 8:25 Soukromé fotografie královny Alžběty II. z časů války jdou do aukce. Sbírka patřila královnině instruktorce řízení majorce Violet Wellesleyové. Dle jejího přání smí být fotografie prodány až po smrti panovnice. (
BBC )
Královna je na fotografiích jako válečná mechanička. Součástí sbírky z roku 1945 je pravděpodobně jediný řidičský průkaz, který kdy královna vlastnila.
Aukční síň Reeman Dansie v Colchesteru bude 8. a 9. listopadu prodávat více než tisíc královských uměleckých a starožitných předmětů, včetně růžové saténové spodničky, kterou panovnice nosila.
V prodeji jsou také sádrové odlitky rukou sira Winstona Churchilla a princezny Diany, z nichž druhá je inzerována s odhadovanou prodejní cenou 30 000 až 40 000 liber (840 000 až 1,1 milionu Kč).
22. září 2022 17:26 V britském parlamentu sílí hlasy, které volají po tom, aby se zesnulé královně Alžbětě II. postavila socha. Konzervativní poslanec John Hayes navrhl umístit ji na dosud prázdný podstavec na Trafalgarském náměstí v centru Londýna.
Poslanec poukázal na „mimořádnou reakci“ lidí ve Spojeném království na úmrtí panovnice. Šlo podle něj o směsici zármutku a respektu vůči životu ve službě zemi. „Aby tato nálada byla zvěčněna a vzpomínka mohla přetrvat po generace, musí být vystavěn vhodný národní památník,“ řekl Hayes podle agentury DPA. Další poslanci návrh hlasitě podpořili.
Členka kabinetu odpovědná za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně – takzvaná lídryně Dolní sněmovny – Penny Mordauntová jménem vlády oznámila, že bude o otázce jednat s ministryní kultury Michelle Donelanovou.
Královna Alžběta II. zemřela 8. září po 70 letech panování. Poprvé od pondělního pohřbu se dnes členové královské rodiny opět zúčastnili oficiálních akcí. Pinc William a jeho žena princezna Kate na hradě Windsor poděkovali dobrovolníkům a místním zaměstnancům za nasazení při smutečních obřadech. Královna byla pohřbena právě ve Windsoru.
Jediná Alžbětina dcera princezna Anne se dnes v jihoanglickém přístavním městě Portsmouth setkala s příslušníky námořnictva, kteří se při pohřbu zúčastnili smutečního průvodu. Nejmladší královnin syn princ Edward zase odcestoval do Estonska, aby tam poděkoval britským vojákům za službu královně. (ČTK)
21. září 2022 13:07 Hongkongská policie zatkla muže pro podezření z pobuřování poté, co hrál na foukací harmoniku při vigilii za královnu Alžbětu II. Stalo se tak na základě zákona z koloniální doby, který zakazoval urážení královny. Zákon byl oživen v kontextu probíhajících represí.
(CNN)
20. září 2022 19:09 Kanadský premiér Justin Trudeau čelí kritice, že se zachoval neuctivě, když dva dny před pohřbem britské královny Alžběty II. zpíval u klavíru v londýnském hotelu. Podle Trudeauových zastánců ale ministerský předseda neudělal nic špatného, uvedl server BBC News.
Na videu sdíleném na sociálních sítích je vidět, jak Trudeau v tričku zpívá píseň Bohemian Rhapsody od britské rockové skupiny Queen. Na klavír mu k tomu hraje známý québecký hudebník Gregory Charles. Premiérův mluvčí potvrdil pravost nahrávky, není ale podle něj jasné, kdo ho natočil. Pořízena byla v hotelu Corinthia, kde kanadská delegace bydlela, v sobotu 17. září večer.
Královna Alžběta II. byla hlavou kanadského státu a Trudeau vyhlásil 19. září, kdy byla pohřbena, v Kanadě dnem státního smutku. Kritici proto premiéra obvinili z nedostatku úcty.
Charles řekl kanadskému listu Globe and Mail, že skupina s ním zpívala dvě hodiny. Dodal, že to byla „velká legrace“, která mu připomíná karibské pohřby, kde se prolínají pochmurné okamžiky s těmi, které oslavují život.
Video však vyvolalo kritiku ze strany některých kanadských komentátorů a veřejnosti. „Trapnost to ani zdaleka nevystihuje,“ napsal na twitteru novinář Andrew Coyne z listu Globe and Mail. „Je to premiér, na veřejném místě, v předvečer královnina pohřbu. A takhle se chová?“ uvedl.
Podle dalších se však premiér ničím neprovinil. „On… zpívá. Ze všech trapných věcí, které Justin Trudeau řekl a udělal, tam tahle nepatří,“ řekl politolog Emmett Macfarlane z kanadské Univerzity ve Waterloo.
„Nemyslím si, že by Justin Trudeau zpívající Bohemian Rhapsody byl neuctivý ke královně, ale vím toho o karaoke dost na to, abych předpokládal, že to bylo neuctivé ke (skupině) Queen,“ podotkl žertovně hudební novinář Adam Feibel.
Premiérův mluvčí uvedl, že Trudeau se po sobotní večeři připojil k malému setkání se členy kanadské delegace, kteří se sešli, aby „vzdali hold životu a službě Jejího Veličenstva“. Skupinka se poté připojila k hudebníkovi, který hrál na klavír, a zazpívala si s ním. Mluvčí dodal, že „premiér se zúčastnil různých aktivit, aby královně vzdal úctu“.
19. září 2022 23:49 Královna Alžběta II. na nově publikované fotografii. Zdroj: Twitter královské rodiny 19. září 2022 15:22 Plán dalších událostí spojených s pohřbem královny Alžběty II.:
okolo 16:00 (SELČ) – rakev přijede do Windsoru, průvod ji poté doprovodí do kaple svatého Jiří
17:00 – zahájení smutečního obřadu
17:45 – konec smutečního obřadu
20:30 – královna bude pohřbena při soukromé rodinné bohoslužbě
19. září 2022 13:13 Rakev zesnulé královny je v doprovodu královské rodiny vynášena z katedrály. Lafeta se následně přes Parliament Square, Whitehall a Mall přesune k hradu Windsor, kde bude následovat smuteční obřad pro zhruba 800 osob. (BBC)
19. září 2022 12:55 Londýnské poštovní schránky s emblémem EIIR, tedy Elizabeth II regina. Ten bude nahrazen nápisem CIIIR, Charles III rex. Foto: Jan Kudláček, Deník N 19. září 2022 12:39 „Ti, kteří slouží, budou milováni a zapamatováni, zatímco ti, kteří lpí na moci a privilegiích, budou zapomenuti,“ prohlásil na bohoslužbě canterburský arcibiskup Justin Welby. Královna Alžběta II. podle něj ovlivnila mnoho životů.
19. září 2022 12:27 Britská premiérka Liz Trussová přednesla na bohoslužbě z Evangelia podle Jana: „Ať se vaše srdce neznepokojuje: věříte v Boha, věřte také ve mne.“ Před ní promluvila generální tajemnice Commonwealthu, baronka Patricia Scotlandová. (BBC)
19. září 2022 12:13 Ve Westminsterské katedrále v Londýně začala bohoslužba vedená reverendem Davidem Hoylem. „Shromáždili jsme se z celého Commonwealthu i celého světa, abychom truchlili za zesnulou královnu, která se v této katedrále provdala a později zde byla korunována,“ prohlásil na úvod své řeči.
19. září 2022 11:22 Do Westminsterského opatství přicházejí nedávní britští premiéři Boris Johnson, Theresa Mayová, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair a John Major se svými protějšky. V sále už jsou i premiérka Liz Trussová a lídr opozice Keir Starmer.
19. září 2022 10:53 Westminsterské opatství začali po britských hostech zaplňovat zahraniční státníci – hlavy států, premiéři, případně další vedoucí delegací států světa. Ti nejvýznačnější přijdou až mezi posledními. Státní pohřeb začne ve 12 hodin českého času.
19. září 2022 6:55 Británie dnes pohřbí královnu Alžbětu II. Ve Westminsterském opatství a na hradě Winsdor se budou konat celkem tři smuteční obřady. Největší z nich, pro až 2000 hostů z celého světa, začne ve 12.00 SELČ. Druhého se odpoledne zúčastní 800 hostů a třetího večer jen královská rodina.
V 07.30 SELČ se dnes pro veřejnost uzavře Westminsterský sál v sídle parlamentu, kde byla od středy na katafalku vystavená rakev s královninými pozůstatky. Rakev se během dne několikrát přesune a ve smutečních průvodech ji doprovodí král Karel III. i další členové královské rodiny.
Do Londýna o víkendu kvůli pohřbu přicestovaly desítky světových státníků, mimo jiné prezident Spojených států Joe Biden nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Česko zastupuje premiér Petr Fiala.
Britská média o pohřbu Alžběty II. hovoří jako o největší policejní akci v britské historii. V ulicích Londýna se dnes budou mísit historické obřadní zbraně s moderními zbraněmi policistů a vojáků. Do bezpečnostních akcí jsou zapojené tajné služby i protiteroristické složky. Policie návštěvníky metropole, kterých by podle některých odhadů mohl být milion, žádá, aby spolupracovali a upozornili na cokoli podezřelého.
Alžběta II. bude při soukromém obřadu královské rodiny v půl deváté večer SELČ uložena na hradě Windsor do královské hrobky po boku svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu. Státní smutek bude na žádost nového krále pokračovat do 26. září. (ČTK)
Podpořte vznik nových knih o prezidentu Zemanovi
Miloš Zeman už brzy nebude prezidentem. Je to významná chvíle. Chvíle jako stvořená pro významné počiny. V Deníku N chceme vydat dvě výjimečné knihy od Jana Kudláčka a Zdislavy Pokorné a vy nám s tím můžete pomoci .