Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajinská armáda udeřila, ruské sítě ovládl nářek. Tři důvody k optimismu a jeden k opatrnosti

Letectvo ukrajinské armády – to, které bylo podle Rusů už dávno zničené. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Letectvo ukrajinské armády – to, které bylo podle Rusů už dávno zničené. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Po týdnu probíhajícího útoku v Chersonské oblasti na jihu země zahájila ukrajinská armáda, čelící ruské agresi, také neobvykle rychlý postup v oblasti jihovýchodně od Charkova. Dál na východě země jsou Ukrajinci opět zpátky na severním břehu řeky Siverskij Donec. A podnikají zatím největší útok od jara.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Uběhl zhruba týden od chvíle, kdy jedna z nejznámějších tváří americké konzervativní stanice Fox News, moderátor Tucker Carlson hlásil s přesvědčivou mimikou, jako když říkáte tu nejsamozřejmější věc na světě: „Podle žádného měřítka s oporou v realitě nyní Vladimir Putin válku na Ukrajině neprohrává. Vyhrává ji.“

Po prvním zářijovém týdnu plní ruské komunikační kanály – ty neoficiální – poněkud jiný obrázek, který monitoruje například analytik Rob Lee.

Dnes se v nich celý den šíří stížnosti na Ukrajince, kteří „drze“ útočí vysokou rychlostí, takže je ruská děla nestíhají zaměřovat, nebo zprávy o tom, jak rosgvardijci, Putinova obdoba Lidových milicí, neuměli zacházet s technikou, se kterou se měli bránit, takže je Ukrajinci jihovýchodně od Charkova jednoduše převálcovali.

Zajatý, spoutaný a klečící ruský podplukovník s rozbitým nosem, ať už jde o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější