Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajinci na chersonské frontě postupují pomalu, ale jistě. Rusové by „potřebovali Mojžíše“

Snímek z osvobození vesnice Vysokopilja, zveřejněný na Twitteru například poradcem ukrajinského prezidenta Antonem Geraščenkem. Zdrojem jsou s největší pravděpodobností ukrajinské ozbrojené síly.
Snímek z osvobození vesnice Vysokopilja, zveřejněný na Twitteru například poradcem ukrajinského prezidenta Antonem Geraščenkem. Zdrojem jsou s největší pravděpodobností ukrajinské ozbrojené síly.

„I ti lepší vojevůdci 20. století by měli problém s tím, aby jejich postup vyhověl očekáváním na sociálních sítích,“ tweetoval k ukrajinské ofenzivě na jihu země analytik Michael Kofman. Na to, že postup ukrajinské armády proti ruským okupantům je pomalý, ale přesně takový, jaký má být, upozorňují i další odborníci.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tweety se snímkem vojáků vztyčujících ukrajinskou vlajku nad čtyřtisícovou obcí Vysokopilja v Chersonské oblasti včera ukázaly, že ukrajinská armáda přece jen v boji proti bránícím se ruským okupantům postupuje.

Krátký úvod do děje: ukrajinští vojáci spustili před týdnem protiútok na jedinou část Ruskem okupovaného území, která leží západně od Dněpru. Je to část Chersonské oblasti velká asi jako Moravskoslezský kraj a pro Rusko je její držení obtížné: „Na západě Ukrajinci, na severu Ukrajinci, na jihu Černé moře, na východě Dněpr,“ popsal to lakonicky italský analytik a veterán italské armády Thomas C. Theiner.

Mosty přes Dněpr ukrajinská armáda v předchozích dnech a týdnech ničila. Neznamená to nic definitivního, Rusko zásobuje své vojáky pomocí trajektů, ale má to složitější. A nedaří se mu postavit ani stálé pontony.

Rusko se snaží vykreslit ukrajinskou ofenzivu jako zmařenou a na sociálních sítích není těžké najít videa zničené ukrajinské techniky. To ve skutečnosti není až tak překvapivé: Rusové měli měsíce času na opevnění pozic v oblasti, průkazně je opevňovali a překonat je bez ztrát je prakticky nemožné. A stratégové vědí, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější