Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ani po 1. září není jasné, kolik dětí z Ukrajiny chodí do českých škol. Jejich počty se stále mění

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Kolik přesně chodí ukrajinských dětí do českých škol, není jasné ani po 1. září. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) uvedl, že je jich 57 až 60 tisíc. Podle oslovených ředitelů základních škol v různých regionech se počty dětských uprchlíků kvůli stěhování rodin stále mění. Vrací se totiž například na Ukrajinu, nebo je rodiče naopak přihlašují ke školní docházce i po startu nového školního roku.

To je třeba případ středočeských Peček na Kolínsku. Do zdejší základní školy chodí asi čtyřicet ukrajinských dětí, velká část nastoupila už před prázdninami. K zápisům na konci června jich přišlo jen několik, ale další už se hlásí teď v září.

„Jsou to děti napříč stupni i třídami. Velká část z nich k nám chodila před prázdninami. Ty, které jsme tu už měli, rozumí česky,“ popsal první dny školní docházky ředitel základní školy v Pečkách Luboš Zajíc.

Podle něj bude škola začátkem pondělí vědět, kolik ještě může přijmout dětí. Někteří ze zapsaných se ještě před prázdninami vraceli na Ukrajinu.

S naplněnými kapacitami škol se potýká především Praha, Středočeský kraj, Brno nebo Plzeň. Jsou to regiony, kam se ukrajinské rodiny stěhovaly kvůli snáze dostupné práci a bydlení. Uprchlíků je tady proto víc než jinde, tudíž více dětí potřebuje místa ve školách.

Ředitelé škol, které Deník N oslovil, se především v těchto regionech potýkají s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Ruská válka na Ukrajině

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější