Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Najděte si svého chameleona na Salajkově výstavě plné hnijících květů, kvetoucích lebek a přízraků duší sebevrahů

Výstava Martina Salajky Mimikry. Foto: Tomáš Rubín
Výstava Martina Salajky Mimikry. Foto: Tomáš Rubín

Na konci srpna otevřela pražská galerie Villa Pellé novou výstavu Mimikry. Martin Salajka tu ve svých expresivních malbách zachycuje temná městská zákoutí, mystické přízraky i znovu a znovu se jeho dílem prolínající motivy lebek, květin a nočních tvorů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prostor Villy Pellé zaplnili tvůrci výstavy doslova až po strop. Obrazy pokryly zdi nejen v klasických výstavních místnostech dvou hlavních pater, ale zabraly i volné prostory na chodbě (ať už na zdi, nebo stropě) a na půdě.

První místnost, do níž návštěvník vstupuje, představuje obrazy propojené do souboru Dav/Peklo. Přízraky tu bez rozdílu zírají ze všech maleb – z rozmazaných, temných zástupů bezduchých hlav i z černoty, na níž se vznáší psychedelicky žluté přeludy.

Rudé, pekelné výjevy doplnil Salajka výkřikem v obraze „Satane! Vstřel v Boha šípy, nebo Tys vůdcem nové doby“, tedy odkazem na Josefa Váchala a jeho mystickou tvorbu o šumavských božstvech, démonech a tamních lesích.

Ve Váchalově duchu pak souboru děl podsvětí dominuje uprostřed na největším plátně tajemný

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější