Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hrdina shodou okolností: Gorbačovův odkaz se při podrobném zkoumání rozpadá

Současné ruské filipiky proti Gorbačovovi a jeho éře odrážejí nostalgii po slávě a jistotách sovětské éry – a ambice na její obnovení. Foto: Duma.gov.ru
Současné ruské filipiky proti Gorbačovovi a jeho éře odrážejí nostalgii po slávě a jistotách sovětské éry – a ambice na její obnovení. Foto: Duma.gov.ru

Komentář Edwarda Lucase: Pravda, Gorbačov bojoval se zastánci tvrdé linie. Ale v každé fázi měl stejný cíl jako oni: zachránit říši zla, ne ji zrušit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Představte si, že třetí říše nezůstala poražena, ale přežila desítky let. Po Hitlerově smrti projde dílčími reformami, pak upadne do stagnace. V polovině 80. let se v Berlíně dostává k moci provinční nacistický byrokrat Michael Gorbach. Tento výřečný a energický politik se snaží reformovat upadající nacistický systém pomocí „Öffenheit“ a „Umbau“. To by se do češtiny překládalo „otevřenost“ a „přestavba“ – a do ruštiny „glasnosť“ a „perestrojka“.

Pokus o reformu nevyjde. Třetí říše byla založena na masovém vraždění, nenávisti, lžích a krádežích. Jejím pojidlem je strach. Když ho odstraníte, celé se to v roce 1991 rozpadne. Po desetiletích okupace se na mapu světa vracejí polozapomenuté národy jako Dánsko, Nizozemsko a Rakousko. Gorbach odchází do důchodu, kde píše sebestředné paměti a vystupuje v reklamě na pizzu. Zpočátku podporuje, ale později kritizuje Waldemara Puschnika, bývalého důstojníka SS, který se stane vůdcem nové Německé federace.

Tento myšlenkový experiment nám může pomoct posoudit odkaz dalšího provinčního stranického funkcionáře: Michaila Gorbačova. I on se pokusil reformovat totalitní říši, ale skončil ponížený v jejích troskách. Při představě „reformního nacisty“ se ošíváme, zato koncept „reformního komunisty“ přijímáme už ochotněji.

Gorbačovův vzdělaný, lidský a vstřícný přístup byl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější