Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Makový paradox. Do buchet dáváme čínský, český míří do Ruska i jinam

Dozrávající makovice na poli u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Foto: ČTK
Dozrávající makovice na poli u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Foto: ČTK

Zhruba 85 procent máku, který se sklidí na polích v Česku, jde rovnou na export. Na tuto olejninu se ekonomické sankce nevztahují, a tak tuzemští pěstitelé dál vyvážejí kvalitní mák i do tradiční destinace, tedy na ruský trh. Ačkoliv jsme makovou velmocí, mák v obrovských objemech i dovážíme. Proč?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Logiky to nemá ani za mák: český mák se doma moc neohřeje, většina se ho prodá do zahraničí. A to přesto, že žádný národ ho nesní tolik jako Češi – ročně tři až pět tisíc tun. V průměru se uvádí spotřeba zhruba 40 deka máku na hlavu.

Na první příčce exportních destinací je aktuálně Polsko, na druhé Rusko. To bylo dlouho první, zásobujeme ho totiž opravdu vydatně: podle údajů velvyslanectví České republiky v Moskvě až 80 procent máku na ruském trhu pochází z Česka.

Ani ruská invaze na Ukrajinu toho na mezinárodním makovém byznysu moc nezměnila. „Export do Ruska stále probíhá, mák nepatří do zakázaných komodit. A já doufám, že patřit nebude. Úspěšný export reaguje na cenu máku, která se teď několik měsíců po sobě zvyšuje,“ sdělil Deníku N Vlastimil Mikšík ze spolku Český modrý mák. Potravinářského máku u nás vyroste nejvíc na světě, v republice je zhruba 970 pěstitelů.

„Pěstování máku je taková gamblerská hra. Před čtyřmi lety byla výkupní cena za kilo 100 korun, ale taky mám v živé paměti, když to bylo 19,50,“ vzpomíná farmářka z Vysočiny, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle ní ceny i oseté plochy hodně kolísají. „Vždy když je dobrá výkupní cena, každý Pepík,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zemědělství

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější