Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Ukrajinský protiútok je překvapivý, přestože ho avizovali předem

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z pondělí 29. srpna. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

  • V tuto chvíli je zatím obtížné předpovědět, zda ukrajinská protiofenziva nenarazí na ruskou obranu.
  • Rusové se na protiútok připravovali, přesouvali tam posily jak z Ruska, tak z Donbasu.
  • Jeden z předních okupantů je natolik přesvědčen, že Ukrajinci Cherson neobsadí, že raději zůstává 700 kilometrů daleko.

S jistotou víme jen to, že něco začalo. Hlavní zprávou z ukrajinských bojišť posledních dnů a zřejmě i celého léta je informace, že na jižní frontě začala ohlášená protiofenziva. Měla by být vedena několika směry: na město Cherson, které je centrem této oblasti, ale také na město Nová Kachovka.

„Ukrajina si bere a bude brát zpět, co jí patří. Pokud chtějí přežít, je čas, aby ruská armáda utekla,“ prohlásil v pondělí večer prezident Volodymyr Zelenskyj, i když svá slova přímo nespojil s událostmi na jihu země.

Ukrajinské zdroje během pondělního odpoledne zveřejňovaly zprávy o tom, jak jejich síly překonaly „první linii obrany“. Ve směru na Novou Kachovku údajně donutily k útěku pluk donbaských separatistů, jimiž Rusové tento úsek v průběhu července posílili. Na jiném místě měly dokonce k ústupu donutit i jednotku ruských výsadkářů

Zprávy o střelbě a explozích přicházejí také ze samotného Chersonu. Teoreticky by se mohlo jednat o akci ukrajinských speciálních jednotek, které se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější