11. prosince 2022 18:43 Mise Artemis I skončila. Kosmická loď Orion, která několikrát obletěla Měsíc, se úspěšně vrátila domů. Přistála na hladině moře poblíž kalifornského pobřeží v 18.40 našeho času. Další informace poskytne NASA asi za dvě hodiny. (
NASA )
16. listopadu 2022 6:02 Během tankování rakety SLS tekutým vodíkem se objevil únik, kvůli kterému muselo vedení NASA povolat bezpečnostní tým. „Je to nebezpečná operace uvnitř místa ohroženého výbuchem a startovní tým bude sledovat každý svůj pohyb,“ řekl komentátor startu Derrol Nail.
Ve snaze utáhnout netěsný ventil spěchal startovní tým na startovací rampu se dvěma techniky a bezpečnostním pracovníkem – takzvaným červeným týmem. Práce byla považována za jednoduchou, ale nebezpečnou, a v pohotovosti byli záchranáři.
První dva pokusy o start mise Artemis provázely úniky paliva, další odklady pak způsobily hurikány Ian a Nicole. Inženýři sice nikdy přesně neurčili příčinu unikajícího vodíku, ale změnili proces doplňování paliva, aby minimalizovali úniky. Vyjádřili přesvědčení, že všechny rozvody v raketě o výšce 322 stop (98 metrů) zůstanou těsné a neporušené.
Dvouhodinové okno pro třetí pokus o start Artemis je dnes od 7.05 hodin SELČ. (AP )
15. listopadu 2022 17:45 Na zítřejší ráno je plánovaný třetí pokus o vzlet rakety SLS mise Artemis I. Podle odborníků je šance, že raketa tentokrát vzlétne, vyšší než při dvou předchozích pokusech. „Tipuji to na 60 procent,“ říká kurátor Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.
Vychází z toho, že pracovníci NASA už mají s raketou, jejím chováním i pozemními systémy díky dvěma předchozím neúspěšným pokusům zkušenosti.
„To je něco, co z powerpointu či modelu nelze získat,“ říká znalec kosmonautiky Přibyl. „Minule podcenili testování. U Saturnu V postavili čtyři neletové protypy a na nich se učili. U SLS nepostavili ani jeden, všechno se učí na první raketě,“ vysvětlil Deníku N.
Deník N s Přibylem už dříve přinesl rozhovor, který je k přečtení zde.
První okno se raketě SLS s modulem Orion otevírá krátce po jedné hodině ranní východoamerického času, tedy po sedmé hodině ráno v ČR. (NASA )
10. listopadu 2022 14:59 Hurikán Nicole prověřil bezpečnostní limity startovací rampy Kennedyho vesmírného střediska. NASA ponechala svou raketu SLS za 4,1 miliardy dolarů a kosmickou loď Orion pro misi Artemis I na rampě, kde hurikán přečkala.
Při vertikální poloze na startovacím komplexu 39-B má raketa podle NASA vydržet vítr o rychlosti 136 km/h ve výšce 18 metrů. Rychlost nárazového větru hurikánu Nicole ale místy dosáhla až 160 km/h, jak ji ve 4.15 hodin ráno zaznamenal jeden ze senzorů.
Vesmírný web Spaceflight Now sledoval Artemis I během bouře pomocí několika kamer umístěných na KSC, které přenášel na svém kanálu YouTube.
Kvůli hurikánu Nicole byl třetí pokus o start mise Artemis I odložen na 16. listopadu. (Orlando Sentinel )
Foto: Speciální nákladní vůz převáží raketu SLS a modul Orion do hangáru a zpět na rampu: NASA 5. září 2022 22:10 Na druhý pokus o start mise Artemis I čekaly v okolí Mysu Canaveral tisíce lidí. I podruhé odešli zklamaně. Foto: Jana Ciglerová, Deník N 3. září 2022 16:55 Problémy s únikem vodíku při tankování rakety SLS způsobily časovou prodlevu, která může přesáhnout dvouhodinové okno vyhrazené pro start. „Nedaří se zvládnout únik vodíku a čas neúprosně plyne,“ hodnotí skepticky kurátor kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl, který je na místě.
Více v rozhovoru zde .
Tomáš Přibyl, kurátor Technického muzea v Brně a celoživotní fanoušek kosmonautiky, sleduje pokusy o start Artemis přímo na místě. Za ním v dáli raketa SLS. Foto: Marek Přibyl 3. září 2022 15:00 Sedm hodin před plánovaným startem mise Artemis I zjistili pracovníci NASA únik kapalného vodíku v dutině pro rychlé odpojení, která zásobuje raketu vodíkem v motorové části. Jednalo se o jiný únik než ten, který se objevil před zrušeným startem v pondělí.
Řídící startu zahřáli potrubí, aby bylo těsné, a tok kapalného vodíku se obnovil. Mezitím pokračuje pomalý přítok kapalného kyslíku do centrálního stupně. Obě pohonné hmoty musí být naplněny v určitém vzájemném poměru.
Dnešní startovací okno se otevírá ve 14.17 hodin SELČ (20.17 SEČ) a uzavírá o dvě hodiny později. Podnebné podmínky jsou velmi dobré – zpočátku startovacího okna je pravděpodobnost dobrého počasí 60 procent a během následujících dvou hodin vzroste na 80 procent. (CNN )
2. září 2022 22:51 Kurátor Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl s Artemis za zády. Foto: Marek Přibyl 29. srpna 2022 13:18 Před třemi lety jsme v Deníku N připomínali padesáté výročí prvního přistání na Měsíci. Čekáte-li napjatě na start Artemis I, můžete se zatím vrátit
k tehdejším článkům . Leccos v nich stojí za připomenutí.
11. února 2022 12:51 Šéf společnosti SpaceX Elon Musk řekl, že velká vesmírná loď Starship zřejmě poprvé vzletí na oběžnou dráhu Země v letošním roce. Loď by podle jeho vize měla sloužit k cestám na Měsíc, či dokonce na Mars.
Zahraniční agentury nicméně poznamenávají, že neoznámil žádné nové vesmírné projekty a neuvedl ani přesné datum, kdy se Starship pokusí o pokoření hranice vesmíru.
Musk hovořil ve čtvrtek místního času s novináři na jedné ze základen SpaceX nazvané Starbase, která se nachází v jižním cípu Texasu. Miliardář uznal, že firma nyní čelí určitým technickým obtížím. Ty se týkají zejména motorů Raptor 2 pohánějících raketu Super Heavy, která by měla vynést Starship do vesmíru. Motory se podle něj potýkají s problémy s chlazením, kvůli silnému žáru se při provozu taví části spalovací komory.
SpaceX je však podle Muska velice blízko k vyřešení těchto komplikací a již v březnu chce zvýšit kapacitu výroby motorů na sedm až osm týdně. Do konce roku pak plánuje vyrábět jednu loď Starship a jednu nosnou raketu Super Heavy měsíčně.
„V tuto chvíli mám velkou důvěru v to, že se tento rok dostaneme (se Starship) na oběžnou dráhu,“ řekl miliardář Musk, který je mimo jiné šéfem automobilky Tesla. Jedinou větší novinkou, kterou na sledované tiskové konferenci oznámil, bylo plánované vytvoření odpalovací rampy pro Starship v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě.
Středisko SpaceX u osady Boca Chica totiž ještě nedostalo povolení k vesmírným startům od Federálního úřadu pro letectví (FAA), které musí posoudit dopady zařízení na životní prostředí. Nedaleko základy se totiž nachází přírodní rezervace. FAA zveřejní koncem února svoje předběžné stanovisko, v němž však může dojít k názoru, že bude potřeba vypracovat podrobnou studii možných dopadů. Její dokončení by mohlo trvat i několik let a často se kolem podobných řízení vedou právní spory, poznamenala agentura Reuters.
„Ohledně toho, zda dostaneme toto povolení, jsem optimista,“ řekl Musk. SpaceX se však i tak připravuje na to, že Starship bude startovat z Floridy a ze Starbase se stane jen středisko pro vývoj a výzkum.
SpaceX provedla několik testů Starship, z nichž jich řada skončila explozí lodě při přistání. Před devíti měsíci plavidlo nicméně úspěšně přistálo poté, co vyletělo do výšky asi deseti kilometrů.
Loď Starship si vybrala americká vesmírná agentura NASA jako prostředek, pomocí nějž se dostanou astronauti na povrch Měsíce v rámci mise Artemis. Starship by se podle plánu měla dostat na oběžnou dráhu země, kde jí několik dalších vesmírných lodí postupně naplní palivem. Starship se pak přesune na oběžnou dráhu Měsíce, kde do ní vstoupí astronauti z lodi Orion, kterou vyvíjí NASA. Na palubě lodi Starship sestoupí na povrch Měsíce, kde budou několik dní a následně se vrátí zpět do Orionu, v němž zamíří na Zemi.
Starship je rovněž stěžejní součástí Muskových plánů na kolonizaci Marsu. Vesmírná loď i raketa Super Heavy by měly být znovu použitelné, čímž se podle plánu SpaceX podaří dostat náklady na jeden vesmírný let pod deset milionů dolarů (214 milionů korun). Ke kolonizaci Marsu totiž budou podle Muska potřeba stovky letů. Možnost kolonizace Marsu je podle miliardáře nutná vzhledem k hrozbám, jimž nyní čelí naše planeta.
„Starship bude schopna dostat miliony tun na povrch Marsu a vytvořit tam autonomní město,“ řekl Musk. „Myslím, že bychom to měli udělat co nejdříve,“ dodal. (ČTK)
30. dubna 2020 19:20 NASA vybrala tři firmy, které sestrojí kosmická plavidla pro návrat lidí na Měsíc: Blue Origin, Dynetics a SpaceX. Oznámil to šéf NASA Jim Bridenstine. Cílem mise Artemis je zůstat na Měsíci trvale.
https://twitter.com/JimBridenstine/status/1255902514542718976
Podpořte vznik nových knih o prezidentu Zemanovi
Miloš Zeman už brzy nebude prezidentem. Je to významná chvíle. Chvíle jako stvořená pro významné počiny. V Deníku N chceme vydat dvě výjimečné knihy od Jana Kudláčka a Zdislavy Pokorné a vy nám s tím můžete pomoci .