Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Česko přišlo o Hanu Zagorovou, Sněmovna o rozum?

Hana Zagorová. Foto: ČTK
Hana Zagorová. Foto: ČTK

Energetická krize se stala všudypřítomným pojmem a ve své šíři a složitosti těžko uchopitelným problémem, který se zatím promítl zejména do vyšších záloh na energie. To nejhorší prý ale ještě přijde. Napětí a neklid roste a uvědomuje si to i tuzemská politická reprezentace. O jednotné strategii se ale mluvit nedá.

Hlavní události dne vybrala a okomentovala Dominika Píhová.

„Pokud se nevyřeší krize v energetice, je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, je ohrožena EU jako taková,“ řekl dnes ve Sněmovně ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. V Česku podle něj panuje nejhorší společenská situace a atmosféra od revoluce.

Doplnil, že bude hledat řešení, jak zastropovat ceny energií. „Nebudu dělat nic jiného než hledat takové právní řešení, aby to šlo,“ popsal ministr spravedlnosti a dodal: „Právo nevzniklo, aby nám formálně bránilo v určitých řešeních, která jsou nutná. Možná bude nutné využít i mimořádné prostředky, které budou i na hraně práva.“

K regulaci cen plynu a elektřiny pro domácnosti vyzvala koneckonců vládu i Asociace krajů. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby je „nárůst cen tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu“.

A neméně dramaticky o situaci píše také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnes na Twitteru zopakoval, že podle něj „jsme v energetické válce s Ruskem, která poškozuje celou EU“. I on tvrdí, že je řešení potřeba hledat na unijní úrovni – a český premiér jako by jeho apel vyslyšel.

Petr Fiala totiž potvrdil, že Česko svolá radu ministrů zemí EU pro energetiku, kde by bylo možné mimořádná opatření k řešení energetické krize probrat. Dohodl se na tom s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Česká vláda už sama s jakýmsi řešením přišla – na úsporný tarif a další související opatření hodlá vydat 66 miliard korun. (O tom, že se slevy na energie budou zásadně lišit podle toho, čím kdo topí, a finanční úspory slibované ministerstvem průmyslu se v některých případech míjí s realitou, více v článku kolegy Honzy Úšely). I tak ale politické vedení země čelí kritice, že to nestačí.

A není divu. Jde o jeden z největších vládních programů, nikdo dané problematice pořádně nerozumí a o to těžší je ji srozumitelně komunikovat směrem k občanům, které nutně nezajímá, jak legislativa vypadá, ale jaké dopady bude na jejich život reálně mít. A protože ulehčit Čechům nebude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější