Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Úsporný tarif pod lupou. Na slibované čtyři tisíce letos každý nedosáhne, nesedí ani celková výše podpory

Nějak to nevychází. Slevy z úsporného energetického tarifu podle výpočtů Deníku N v řadě případů neodpovídají slibům ministerstva průmyslu. Ilustrační foto: Fotolia
Nějak to nevychází. Slevy z úsporného energetického tarifu podle výpočtů Deníku N v řadě případů neodpovídají slibům ministerstva průmyslu. Ilustrační foto: Fotolia

Takzvaný úsporný tarif bude moci využít každá domácnost v Česku. Slevy na energie se ale budou zásadně lišit podle toho, čím kdo topí. Z výpočtů Deníku N vyplývá, že finanční úspory slibované ministerstvem průmyslu se v některých případech míjí s realitou.

Nejdřív to za letošek měly být dva tisíce korun na domácnost. Pak ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) mluvil o tom, že příspěvek z úsporného tarifu může dosáhnout až na výši pět tisíc. Před středečním jednáním vlády hovořil o dvou až šesti tisících, na tiskovce po jednání kabinetu o čtyřech tisících korun.

Jak přitom vyplynulo den nato, takové částky se část domácností letos nedočká. Podobně se to má s výší podpory za celou topnou sezonu – ani v tomto případě se lidé podle výpočtů Deníku N nedočkají avizované výše celkových finančních úspor.

Přijímání energetického balíčku, do nějž vláda Petra Fialy (ODS) hodlá v tomto a příštím roce vložit celkem 66 miliard korun, provází informační chaos. Ve čtvrtek odpoledne nicméně Síkelovo ministerstvo novinářům zaslalo zpřesněná čísla podpory, která by už měla být definitivní. Jak vysokou pomoc tedy domácnosti opravdu dostanou?

Větší sleva na nižší spotřebu

Takzvaný úsporný tarif počítá s tím, že dodavatelé budou energie účtovat za sníženou cenu. Stát energetickým firmám proplatí stanovenou slevu, která se pak promítne v účtech koncových zákazníků – všech tuzemských domácností.

Pomoc stát pošle ve dvou fázích – od října do konce letošního roku a pak od února do října 2023. Podpora je rozdělená mezi dvě rozpočtová období, model pomoci se navíc bude letos a příští rok lišit. Proč pomoc nenavazuje hned po sobě a druhá část nestartuje už v lednu, není jasné.

Ministerstvo zdůrazňuje, že pomoc se týká elektřiny, plynu i tepla. V první fázi do konce roku se ale bude vyplácet jen přes účty za elektřinu. Veškerou sumu letos určenou na úsporný tarif vláda vyplatí dodavatelům elektřiny, kteří pak o příslušnou částku domácnostem sníží zálohy. Ministerstvo vychází z předpokladu, že proud využívají všichni.

Při takové argumentaci se očekávalo, že každá domácnost letos díky úspornému tarifu dostane stejnou částku. Podle finální verze podpory tomu tak ale není, i když s takovou variantou ministerstvo původně přišlo na jednání vlády. Mezi říjnem a prosincem se nakonec pomoc bude lišit podle toho, jakou distribuční sazbu elektřiny daná domácnost využívá.

Letos je úsporný tarif nastavený tak, že největší pomoc dostanou ti s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Inflace

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější