Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když komárům voníte, česnek to nepřebije. Vědkyně vyvrací řadu „komářích“ mýtů

„Stojatá voda a dostupná krev. Okrasná nádržka v zahradní restauraci je komáří ráj.“ Marcela Nouzová. Foto: Jakub Hardt, Biocentrum AV ČR České Budějovice
„Stojatá voda a dostupná krev. Okrasná nádržka v zahradní restauraci je komáří ráj.“ Marcela Nouzová. Foto: Jakub Hardt, Biocentrum AV ČR České Budějovice

Suché a horké léto komárům radost neudělalo, zato po nedávných vydatných deštích a lokálních záplavách jejich aktivita narostla až mimořádně. Komáři se však mohou přemnožit i v misce okrasného květináče nebo v zapomenuté pneumatice. „Zatím platí, že v našich končinách umí být komáři jen otravní. Zatím,“ zdůrazňuje molekulární bioložka Marcela Nouzová, která komáry zkoumá v Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR.

V rozhovoru se mimo jiné ptáme:

  • Hrozí u nás drsné „komáří“ horečky?
  • Proč jsou v boji s malárií důležité ženy?
  • Chutnáme komárům po pivu? Odpuzuje je česnek?
  • Může komár přenášet boreliózu?
  • Fungují běžné repelenty?
  • Co mají komáři ve slinné lékárničce?

Letos se u nás dosud komáři významně nepřemnožili, i když teď po dlouho očekávaných deštích jejich aktivita leckde dost sílí, v těchto dnech dokonce mimořádně. Ale jinak horko a sucho, že by komára nevyhnal?

„Naši“ komáři (rod Culex) jsou na sluníčko a horko velmi citliví, rychle vysychají. Proto jsou nejaktivnější za soumraku, ale když jsou tropické i noci, hodně je to omezuje. Komáři ale umí napáchat lokální potíže i během sucha. A za ty si lidé můžou často sami.

Jak to?

To jsou všechny ty nepřikryté sudy na vodu na zahradách, nečištěné a ucpané okapy, zapomenutá pneumatika v rohu zahrady, misky u velkých květináčů na terasách, okrasné nádržky…

Nedávno jsem šla do jedné hospody na zahrádku. A sotva jsem si sedla, jau, komár. A za chvíli další. Tak jsem se rozhlídla, safra, odkud se tu bere; bylo poledne, to je divný…

Tak jsem šla k okýnku, kde se objednávalo jídlo. „Vy tady máte komárů!“ „Viďte,“ říká paní. „Hrozný, nevím, odkud se berou.“

Obešla jsem zahrádku a našla jsem tam krásné ozdobné korýtko na vodu. Úplně, ale úplně plné komářích larev, kukel i zrovna se líhnoucích dospělců. Neuvěřitelný inkubátor. Líhniště, za které bychom se nemuseli stydět ani v insektáriu v naší laboratoři.

Tak jsem se vrátila k tomu okýnku s tím, že musí vylít a vyčistit tu nádržku. Přišel jejich šéf a kouká na mě, jako bych se zbláznila. „To je blbost, na takový kraviny nemám čas.“ Tak jsme šli jinam. A myslím, že přišel o víc hostů…

Desítky komárů za minutu

Vidíte, to člověka asi opravdu na první dobrou nenapadne, že by si bezděky takhle udržoval vlastní líheň.

Stačí opravdu málo. Misky pod kytkami jsou úplně ideální, protože jsou v nich pro larvy živiny – bakterie a další mikroorganismy. Stačí týden, deset dní, a vývojový cyklus je hotov, z misek vylétávají dospělci. Jakákoliv stojatá voda je ráj, když je navíc zaručen…

Přísun krve!

Přesně tak. Blízkost lidských obydlí nebo ta zahradní restaurace, to je úplně ideální. Takže doporučuju

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Příroda

Rozhovory

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější