Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Východní a severní Evropa versus Německo a Jih: výbušný spor o ruská víza se bude řešit v Praze

Evropské státy postupně zakazují vstup ruským občanům. Foto: Adobe Stock
Evropské státy postupně zakazují vstup ruským občanům. Foto: Adobe Stock

Finsko téměř přestalo vydávat víza občanům Ruska a tím se přidalo k několika zemím EU včetně České republiky, které už tak učinily dříve a které nyní navrhují plošné, celounijní řešení. Část členských zemí je ale proti; nejhlasitějším odpůrcem je německý kancléř Olaf Scholz. Nesouhlasí ani USA. Jaké jsou hlavní argumenty pro a proti v potenciálně výbušné debatě ministrů zahraničí EU, k níž se schyluje v Praze?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Některé země Evropské unie od začátku války – dříve či později – přistoupily k částečně omezenému, nebo až téměř pozastavenému režimu vydávání krátkodobých turistických víz pro občany Ruské federace. Ukrajina a členské země EU, v nichž opatření v různých mírách platí, však volají po plošném unijním řešení problematiky ruského turismu v Evropě. Ten je totiž i navzdory sankcím díky mezerám na kontinentu velmi četný.

Názory na tuto otázku a přístup k ní se ale napříč Unií i Atlantikem liší, a to z nejrůznějších důvodů – ať už z historického, nebo ekonomického hlediska.

Minulé úterý po tlaku nejen v rámci finské politické scény, ale i z okolních, zejména baltských zemí, oznámilo Finsko radikální omezení vydávání víz občanům Ruské federace, a to o 90 % z aktuálního stavu a téměř s okamžitou platností. O finská schengenská víza v době schválení návrhu podalo u diplomatických zastoupení každý den žádost kolem tisíce lidí. Tento počet má tedy nyní být omezen na stovku denně.

Finsko se tak rozhodlo navzdory odporu, který panoval zejména v oblastech hraničících s Ruskem. Tamější turismus a s ním spjaté služby totiž turisté ze sousední země živili po mnoho let.

K podobnému kroku jako Finsko přistoupilo o týden dříve Estonsko. Jiné země se ale omezování vydávání krátkodobých turistických – tedy takzvaných schengenských – víz brání. A často v tomto kontextu zaznívá argument ochrany lidí perzekvovaných ruským režimem a disidentů, kterým by zpřísnění minimálně zkomplikovalo bezpečné opuštění země.

Německo i Borrell myslí na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Jižní Evropa

Migrace a uprchlíci

Německo

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější