Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pražský lídr ANO se usídlil v Kotvě, má ji za legendu. S její autorkou se hnutí hádá kvůli Thermalu

Někdejší kandidát ANO na primátora Prahy, Petr Stuchlík. Foto: ANO
Někdejší kandidát ANO na primátora Prahy, Petr Stuchlík. Foto: ANO

Pražský lídr hnutí ANO Petr Stuchlík v pondělí představil volební štáb strany k nadcházejícím komunálním volbám. Ten bude v obchodním domě Kotva. Při té příležitosti uvedl, že se jedná o „legendární budovu”, která vznikla na „návrh manželů Machoninových, legend českého brutalismu.” Vnoučata manželů Machoninových přitom vedou spor s hnutím ANO kvůli hotelu Thermal – ten slavná architektonická dvojice stejně jako Kotvu navrhovala.

Proti Stuchlíkovu vyjádření se na Twitteru ohradil vnuk architektů Jan Kordovský. Podle něj se v současnosti 89letá Věra Machoninová výrazně vymezuje vůči hnutí i jejímu předsedovi. „Kudy bába chodí, tam nadává na ANO a Babiše. Už pět let systematicky ruinujou a rozkrádaj Thermal, brousej si zuby na německou ambasádu a teď si tenhle Andrejův poskok udělá HQ v Kotvě a ještě si ji bere do huby,” uvedl v tweetu Kordovský.

Ten společně se svou sestrou Marií a dalšími dvěma spolupracovníky vede spolek Respekt Madam. Upozorňují na to, že se ministerstvo financí, které prostřednictvím akciové společnosti Thermal-F hotel spravuje, snaží provést podle nich průměrnou rekonstrukci a následně objekt svěřit společnému provozovateli. „Od té doby, co na ministerstvo financí nastoupil Babiš, úřad nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Ministerstvo nechalo vypustit bazén, snaží se ho nechat zchátrat a následně prodat. Nepostupuje vůbec transparentně,” uvedl pro Deník N Kordovský.

Ten spolek Respekt Madam založil v roce 2015 právě jako reakci na návrh tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, který chtěl odprodat bazénovou část hotelu. „Budeme chtít prodat tu část nahoře, ten bazén, je to nejlepší pozemek Karlových Varů, takže předpokládám, že by bylo dobré sehnat nějakého bohatého arabského šejka, který nám dá za to dobré peníze,” uvedl tehdy Babiš.

Od svého plánu nakonec ustoupil ještě v době, kdy byl ministrem financí. Vláda

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komunální volby 2018

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější