Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruský voják otevřeně kritizuje „nespravedlivou válku“: Rozkázali nám seskočit na hřbitov a jíst syrové brambory

„Většina mužů v jednotce pokládala moji stížnost za správné rozhodnutí. Sami by ji ale nenapsali, protože se báli potíží.“ Foto: schekochihin, Adobe Stock
„Většina mužů v jednotce pokládala moji stížnost za správné rozhodnutí. Sami by ji ale nenapsali, protože se báli potíží.“ Foto: schekochihin, Adobe Stock

Ruští vojáci po sobě dobrovolně stříleli, aby unikli frontě a dostali třímilionové odškodnění, tvrdí uprchlý ruský výsadkář Pavel Filaťjev. Nasazen byl na okupovaném Krymu, pak ho poslali dobýt Cherson. „Byli jsme jako divoši,“ píše ve svých pamětech.

Několik hodin před spuštěním invaze na Ukrajinu se ruští vojáci dozvěděli, že jim skokově zvýší plat. „Tehdy jsem si uvědomil, že se něco chystá,“ píše ve svých pamětech výsadkář Pavel Filaťjev.

Jeho jednotka se tou dobou přesouvala z Krymu směrem k Chersonu. Když ho ve čtyři ráno vzbudila silná střelba, nevěděl, co přesně se děje. „Střílíme na postupující Ukrajince? Anebo dokonce na vojáky NATO?“ ptal se sám sebe.

O selhávání ruské armády mluvil v uplynulých měsících leckdo. Ale ještě žádný její voják nepublikoval tak detailní svědectví jako Filaťjev. Na více než 140 stranách líčí i to, jak hladoví, promrzlí a podvyživení ruští vojáci rabovali ukrajinské civilní budovy.

Filaťjev se bál o svou bezpečnost, proto z Ruska utekl. Dal pak rozhovor deníku Guardian, kde říká, že válka proti Ukrajině není spravedlivá. Jeho slova pak převzaly i britský Telegraph, ruská Meduza, ukrajinská BBC i americká CNN.

Ne všechna jeho tvrzení lze ověřit a někteří Ukrajinci jsou vůči nim skeptičtí. Ale podle Guardianu je jeho identita opravdová. Cílem tohoto článku není ospravedlnit Filaťjevovy činy ani očistit jeho jméno poté, co se podílel na nevyprovokované agresi vůči Ukrajině. Ale vzhledem k nedostatku informací zevnitř Ruska nám jeho výpověď může pomoci pochopit, jak funguje ruská armáda.

Ministerstvo obrany přeje hodně zdraví

Čtyřiatřicetiletý Filaťjev líčí, že ruská armáda je zkorumpovaná a nefunkční. Loni v srpnu mu prý došla trpělivost a stěžoval si na ministerstvu obrany. Vrátil se tehdy do Ruska po pobytu v zahraničí a přidal se ke známému 56. gardovému leteckému pluku na Krymu. Jenže se ukázalo, že útvar ani zdaleka není tak elitní, jak Filaťjev předpokládal.

První výcvik seskoků pluk absolvoval až po třech měsících a k Filaťjevovu velkému překvapení s ním půlka vojáků neměla žádné zkušenosti. A když se trénink konečně uspořádal (loni v listopadu), velitel se zmýlil a

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější