Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dvě stě let budování svobodné země – pro otroky

Tržiště v liberijské Monrovii. Přímo vedle kup odpadků, na jejichž hromadění si místní stěžují. Březen 2022. Foto: Carielle Doe, Reuters
Tržiště v liberijské Monrovii. Přímo vedle kup odpadků, na jejichž hromadění si místní stěžují. Březen 2022. Foto: Carielle Doe, Reuters

Před dvěma stoletími se podivná aliance amerických rasistů a abolicionistů (zastánců zrušení otroctví) shodla, že odkoupí kus západní Afriky, aby z USA zpět přes Atlantik vyvezla osvobozené černochy. Výsledkem experimentu je dnešní Libérie.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Začalo to půlkilometrem čtverečním, který si v prosinci 1821 pořídila skupina amerických bělochů v západní Africe za rum, zbraně a další zboží v hodnotě 300 dolarů.

Na toto minimalistické území, na které v lednu 1822 přijela první skupinka osvobozených otroků z USA, brzy navazovaly další teritoriální koupě od lokálních etnik.

Tak postupně vznikla země svobodných: Libérie, která celý letošní rok

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Historie

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější