Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mission Impossible VII aneb Kolikpak nám dnes pan Faltýnek zase ušetřil

Zdroj: strach.cz
Zdroj: strach.cz

Satirický web strach.cz je přesvědčen, že kauza druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka se v mnoha detailech odehrála poněkud jinak, než jak se nám snaží namluvit oficiální média.

Minulý týden musel druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek Poslanecké sněmovně vysvětlovat své jednání s antimonopolním úřadem a firmou Kapsch. Celá tato kauza přitom začala už před dvěma lety. Místopředsedovi Faltýnkovi tehdy přišla do jeho Gmailu tajná zpráva: „Česká republika je v nebezpečí. Hrozí nevypsání tendru pro výběr mýta, a tím obrovské finanční ztráty. Sobotka zvažuje odvolání ministra Ťoka. V sázce je dobrá pověst ANO. Jardo, vaším úkolem, pokud se rozhodnete jej přijmout, bude dojednat s firmou Kapsch další fungování mýtného systému za rozumně přijatelnou cenu. A jako vždy, Jardo. Pokud vás nebo vaše kamarády při tomto jednání nahraje policie, naše hnutí se od vás distancuje a všechno popřeme. Tento disk se automaticky zničí za pět sekund.“ Po pěti vteřinách v jedné bezejmenné serverové farmě v Číně shořel udivenému správci sítě jeden disk. Úkol byl přijat.

Jaroslav Faltýnek se ihned poté vložil do jednání mezi státem, Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a firmou Kapsch. Podle svých slov ušetřil tímto jednáním státu 1,5 miliardy korun. Dalších deset miliard poté ušetřil ministr Dan Ťok, když se rozhodl místo rekonstrukce dálnice D1 otevřít nejdelší muzeum na světě. Andrej Babiš pak ušetřil 100 miliard tím, že zahrnul nákup propisovacích tužek do centrálního nákupu. Zdálo se, že mise je úspěšně splněna. Bohužel přišel letošní sedmý březen.

Svědku Faltýnku! Lehněte si na zem, ruce za hlavu! Nohy od sebe! Podejte vysvětlení!“ Do bytu místopředsedy ANO vtrhla policejní URNA a komplet ho vybílila. Jak se ukázalo, jeho schůzku v luxusní restauraci si policie opravdu nahrála, a to v souvislosti s jinou kauzou – argentinské steaky z polského hovězího. Faltýnek poté o této dvacetiminutové schůzce vypovídal na policii nepřetržitě osmnáct hodin. Před novináři se objevil až ve tři hodiny ráno následující den. S pouty na rukou, s obrovskou modřinou pod okem, ale šťastný. Modřina prý nesouvisí s výslechem, tu má od toho, jak se chtěl klíčovou dírkou podívat, co mu to šramotí za dveřmi v okamžiku, kdy se URNA rozhodla použít beranidlo. Před novináři stále zdůrazňoval, že v kauze figuruje jako nevinný náhodný trouba.

Problém nastal v okamžiku, kdy se snažil dovolat předsedovi Babišovi. Telefon zvedla Monika a oznámila mu, že Andrej není doma. Když Faltýnek namítl, že ho slyší vedle chrápat, Monika zavěsila s tím, že to není Babiš, ale někdo z holdingu. Ani ráno nebylo moudřejší večera. Babiš se Faltýnkovi ukázkově vyhýbal a komunikoval s ním pouze přes vlastní média. Po Mladé Frontě Dnes mu vzkázal, že za ním stojí, ale Lidovkám upřesnil, že je potřeba vše přísně vyšetřit. Na Impulsu se už pak přímo pozastavil nad jménem Faltýnek a dlouze vzpomínal, o koho se jedná. Ani ostatní straníci se s Faltýnkem nemazlili. Když přišel do poslaneckého bufetu, Radek Vondráček slezl ze stolu a raději odešel, zatímco ministr Ťok ho třikrát zapřel dřív, než Brabec zakokrhal.

Všechny dal dohromady až podnikový právník, který vedení Agrofertu odpřísáhl, že Faltýnek nebude obviněn. Místopředseda hnutí pak v rámci mimořádného bodu rád vysvětlil i ostatním poslancům, že jsou to idioti a spočítal, kolik miliard mohl České republice ušetřit, kdyby nemusel stát u pultíku a bavit se o blbostech. Na doplňující otázky neodpověděl a odešel s přítelem Babišem na věneček. Tam už ho vítal ministr Ťok: „Ahoj, kamaráde. To jsem rád, že tě vidím.“

V rubrice komentáře dáváme prostor různým úhlům pohledu, které nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.
Zveme vás na křest novinky v naší Edici N, knihy Orgány nepatří do nebe. Ten se koná v úterý 3. října od 19 hodin se v Knihovně Václava Havla, kde při té příležitosti proběhne i debata, jejímiž hosty budou transplantační chirurg Jiří Froněk, transplantovaný trenér české reprezentace v thajském boxu Jiří Mejstřík a autorka knihy Renata Kalenská. Večerem bude provázet Petra Procházková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější