Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Tohle v Desateru nepsali, pane Venuto. Pražský Kocourkov a kapříci připluli i do USA

Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N

Čeští studenti opouštějí školy bez diplomu, ti američtí uplácejí, biatlonistům se nedaří, tichomořské souostroví se pomalu potápí, jeden lidovec by zase topil zastánkyně interrupcí, pražský dopravní podnik tají data… Nějak se nám dnes sešly zprávy temnějších odstínů, ale bude jaro, bude líp. Středou provází dorůžova naladěný Jan Jiřička.

Z naší produkce

Data máme, ale nedáme. Kolega Prokop Vodrážka pokračuje v rozkrývání nelogičností v pražské dopravě. Poté, co popsal, že Technická správa komunikací odmítá městu poskytnout informace o volných parkovacích místech, se zaměřil na další lahůdku: Dopravní podnik sice má data o poloze konkrétních autobusů a tramvají, ale nemůže je poskytovat cestujícím. Absurdní.

Kdo do tebe kamenem… Trochu z toho mrazí, ale jsou mezi námi lidé, kteří by kandidátku na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou hodili do vody s mlýnským kamenem na krku, protože schvaluje potraty. Autorem tohoto myšlenkového skvostu je člen jihomoravského krajského výboru KDU‑ČSL Marek Venuta. Lidovecké špičky vesměs jeho slova odmítly, podle kandidáta na předsedu Mariana Jurečky ale na ně má Venuta plné právo.

Trnitá cesta k diplomu. Ze studentů, kteří v roce 2013 započali studium na Technické fakultě České zemědělské univerzity, jej dokončilo jen deset procent. Podobné chmurné počty hlásí i další univerzity. Proč mají vysoké školy tolik odpadlíků a co s tím hodlají dělat, zjišťovala Adéla Skoupá.

Podmázlá alma mater. Jiné problémy řeší americké univerzity. Provalilo se, že někteří rodiče protlačili své ratolesti do poslucháren pomocí úplatků. Nebyly by to USA, aby se nespustila série žalob: nejen na ambiciózní maminky a tatínky, ale i na školy, ve kterých se to všechno odehrávalo. Bobtnající aféru popisuje Jana Ciglerová.

Na Brusel! Volby do evropského parlamentu jsou sice už za dva měsíce, ale zatím nikoho moc nevzrušují. Od úterý už jasné, z jakých formací budeme vybírat (pokud ještě nějakou vnitro nevyřadí). Na volební prognózy se reportérka Barbora Janáková ptala politologa Josefa Mlejnka a sociologa Daniela Prokopa.

Kapitán na potápějícím se atolu. Není snadné nepropadat trudnomyslnosti, když jste prezident země, kterou pomalu zaplavuje Pacifik. „Dlouho jsem si myslel, že se nedá nic dělat. Byl jsem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější