Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jediné pilulky proti těžkému covidu mají v některých krajích jen dvě lékárny. Jde přitom o čas

Lék Lagevrio určený pro prevenci těžkého průběhu covidu u rizikových pacientů je k dispozici jen v některých lékárnách. Ilustrační foto: ČTK
Lék Lagevrio určený pro prevenci těžkého průběhu covidu u rizikových pacientů je k dispozici jen v některých lékárnách. Ilustrační foto: ČTK

Lék Lagevrio na prevenci těžkého průběhu covidu je pro mnohé pacienty hůře dosažitelný. Antivirotikum, které užívají rizikoví pacienti doma, mohou vydávat jen některé lékárny. V některých krajích jsou však jen dvě takové výdejny, v Libereckém kraji jedna. Lidé navíc musí kvůli léku fyzicky k lékaři pro speciální poukaz.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko už čeká několik měsíců na antivirotikum Paxlovid, které je zatím nejúčinnějším lékem pro prevenci těžkého průběhu covidu u rizikových pacientů. Ostatní země, včetně Německa a Slovenska, už lék používají. „Naším zájmem je jednoznačně mít Paxlovid k dispozici. Česká republika má ale dostatek i jiných léčiv na covid-19, která lze využívat,“ odpověděl Deníku N mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob na dotaz, proč v Česku Paxlovid stále není.

Ve skutečnosti je zatím k dispozici pouze jediný lék, který mohou rizikoví pacienti brát při covidu doma. Jde o lék Lagevrio (molnupiravir), kterého je sice na skladech dostatek, je ale dostupný pouze v lékárnách při nemocnicích. A to ještě jen některých. Za lékem tak musí blízcí pacienta dojet mnohdy desítky kilometrů.

Například v Libereckém kraji je Lagevrio dostupné v jediné lékárně, a to v rámci Krajské nemocnice Liberec. V řadě dalších krajů se léčivo vydává pouze ve dvou lékárnách – to se týká Vysočiny, Karlovarského, Zlínského nebo Olomouckého kraje.

„Kolegové z jiných měst v našem kraji mi říkají, že lidé jsou ochotni za lékem pro svého příbuzného dojet i padesát kilometrů,“ říká zlínský praktický lékař Lubomír Nečas.

Pro koho je lék určený a kde ho sehnat

Antivirotikum Lageviro (molnupiravir) může lékař předepsat pacientovi, který je starší 65 let a trpí obezitou, cukrovkou, srdečním onemocněním, vysokým tlakem a dalšími chronickými chorobami.
Podává se ve formě tablet, je potřeba ho podat nejpozději do pěti dnů od začátku příznaků. Předepisuje ho praktický lékař na zvláštní poukaz, nelze ho poslat elektronicky.
Vydávají ho jen některé nemocniční lékárny. Seznam lékáren je k dispozici na webu ockoreport.uzis.cz/mab.
Rizikoví pacienti mohou dostávat preventivní léčbu remdesivirem, který se ale užívá nitrožilně a pacient musí být v nemocnici.

Někteří pacienti z odlehlejších regionů se ale zatím k léku nedostanou vůbec. Praktická lékařka z Jesenicka Deníku N mimo záznam řekla, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější