Deník N

Notes: Co nás děsí na uprchlících, neodolatelný Andrej Babiš a konec bojovníků za svobodu v Čechách

Polštářek, který oceníte zejména při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N
Polštářek, který oceníte zejména při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N

Jednou za čtrnáct dní autor těchto řádek přečte prakticky všechno, co jeho kolegové za uplynulých několik hodin (v některých případech desítek hodin) zjistili, ověřili, dali do souvislostí, sepsali, opatřili fotografiemi, popřípadě grafy a publikovali.

A pokaždé je perplex nejen z toho, kolik toho zvládli, ale také z představy, že jsou možná i lidé, kteří to všechno stihnou přečíst. Klobouk dolů. Těm z vás, kdo si vybírají, protože musí dělat i jiné věci než celý den sledovat web Deníku N, se to pokusím trochu ulehčit. Anebo ztížit :))

Úterní události, analýzy a komentáře vybíral Libor Stejskal

Proč se vlastně tak strašně bojíme uprchlíků? Tuhle otázku dostal od kolegyně Lenky Vrtiškové Nejezchlebové historik Michal Frankl, který se již léta zabývá vším, co se týká imigrace do střední Evropy i emigrace z ní. Lidé mají představy o světě, v němž by chtěli žít, a bojí se, že jim ho uprchlíci zničí. A právě ty představy o nás vypovídají nejvíce, vysvětluje vědec toho času působící ve Vídni a rozebírá jednotlivé etapy našich novodobých dějin a naše vztahy k migraci.

Čím to je, že Andrej Babiš, respektive jeho PR poradci dokáží na sociálních sítích zaujmout tolik lidí? Je za tím žoviální tón, informace z osobního života, emotivně laděný projev, srozumitelně podávané informace…? Analytik Deníku N Jan Tvrdoň rozebral jeho komunikaci s politology, odborníky na média, ptal se i tvůrce Babišova image Marka Prchala. Dnes si můžete přečíst, co za tím vším je.

Muslimové žijící v Česku řeší nezáviděníhodnou situaci. Šéf jejich pražské obce, právník Leonid Kušnarenko po teroristickém útoku ve dvou novozélandských mešitách své souvěrce nepřímo vyzval, aby se legálně vyzbrojili. Většina z nich tím zrovna nadšena není, obávají se, že tím prosto sobě ještě víc popudí ne právě přátelsky naladěné veřejné mínění. Jak to vidí Kušnarenko a jak někteří další muslimové, na jejichž popud české muslimské ústředí pražské vedení „postavilo mimo službu“, zjišťoval Lukáš Prchal.

Tak tohle už zřejmě oficiálně nejzasloužilejší bojovník za svobodu Jaroslav Vodička opravdu přepísk. Že si na mítink do Domu armády pozval takové bojovníky za svobodu, jako jsou šéf komunistů Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD do evropských voleb Ivan David či Václav Klaus junior, bylo zřejmě moc i na ministra obrany Lubomíra Metnara. A tak si Vodička a ti, co v jeho spolku ještě zůstali, budou zřejmě muset hledat jiného patrona. Podrobnosti přinesl Jakub Zelenka.

Po 29 (slovy dvaceti devíti) letech abdikoval kazašský prezident Nursultan Nazarbajev (a to ještě ten nezdolný chlapík před nástupem do prezidentské funkce stál v čele tamní kompartaje, která si teprve pak vzpomněla, že země potřebuje prezidenta). Svět už nikdy nebude tím, čím byl. Víc náš spolupracovník Nikola Repin.

Bude impíčment, nebude? Zejména američtí novináři se tetelí nedočkavostí, televizní štáby ve dne v noci parkují před ministerstvem spravedlnosti, fotografové zaostřují objektivy, aby jim neunikl okamžik, kdy zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller předstoupí před veřejnost se zprávou, zda se Donald Trump nechal během své prezidentské kampaně podporovat Rusy. Pak se totiž dá očekávat

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější