Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Okamura se musel omluvit europoslancům. Dal si záležet, aby to vidělo co nejméně lidí

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Soudem nařízenou omluvu Tomáši Zdechovskému a Pavlu Svobodovi sice facebookový profil šéfa SPD Tomia Okamury zveřejnil, využil ale dostupné nástroje k tomu, aby omezil její dosah. Poměrně jednoduchý případ, v němž oba europoslanci byli po lživých nařčeních terčem výhrůžek smrtí, trval téměř čtyři roky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lidovečtí europoslanci Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský a Pavel Svoboda dostávali před pěti lety, na podzim 2017, výhrůžky typu: „Už si měl viset, syčáku“, „Zdechovský, ty si provaz zasloužíš“, „Do gulagu s tou svi*í“ či „Ty se budeš houpat jako první“.

Zmapoval to tehdy server Lidovky, podle nějž agresivní příspěvky následovaly poté, co zmíněné europoslance označil šéf SPD Tomio Okamura za zrádce, kteří hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů. A nejen je (původní příspěvek na webu SPD již není, archiv Wayback Machine ho ale zachoval).

letos na jaře soud Tomia Okamuru donutil k omluvě. Patrně nebylo o čem příliš diskutovat. „Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar.

Okamura tak musel z rozhodnutí soudu zveřejnit na Facebooku omluvu, v níž navíc o svém původním výroku uvádí: „Toto tvrzení je nepravdivé. Uvedení europoslanci nikdy nehlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů, naopak se uvalení sankcí na ČR snažili zabránit hlasováním proti přijetí rezoluce o zahájení řízení proti ČR za účelem zjištění, zda z její strany nedošlo k porušení rozhodnutí Rady Evropské unie, kterým se stanovila dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie, za což se nyní omlouvám.“

Tým šéfa SPD tak ale učinil poměrně rafinovaně. Omluvu zveřejnil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější