Deník N

Zjizvení drsňáci a exotické kraje. Výstava ukazuje i neznámé ilustrace Zdeňka Buriana

Foto: Retro Gallery
Foto: Retro Gallery
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

V pražském Obecním domě je do konce června otevřená výstava malíře Zdeňka Buriana nazvaná Širým světem. Je zaměřena na jeho ilustrace exotiky a dobrodružství.

Zdeněk Burian je Karlem Gottem dobrodružné ilustrace. Ve své váhové kategorii prakticky nemá sobě rovného. Jak co do kvantity, tak i výšky laťky řemeslné úrovně. A stejně jako je Gott obdivovaný pro svůj hlas, ale nebývá vnímaný jako umělec z vysokých pater kultury, zůstává i Burian (1905–1981) solitérem, kritikou spíše přehlíženým, lidmi milovaným.

Než se stal od druhé poloviny 40. let důležitým průkopníkem paleoartu, chrlil Burian v rychlém tempu obálky dobrodružných, často až pokleslých románů. Na tomto poli měl sice soupeře – Aloise Salače, Jiřího Wowka či Miloše Nováka –, Burian je ale obyčejně předčil v jakési přidané hodnotě svých ilustrací.

Nebyl nikdy přehnaně efektní, byť také uměl zabrnkat na hranici kýče, nicméně i do obálky na levnou kovbojku se pouštěl se soustředěností a vážností. Jeho padouši a muži svalnatých paží byli zároveň

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější