Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tiky z TikToku. Už i čeští lékaři řeší neurologické poruchy mladých, které se šíří kvůli videím

Lékaři zaznamenávají nové neurologické poruchy u dospívajících dětí. Foto: Unsplash
Lékaři zaznamenávají nové neurologické poruchy u dospívajících dětí. Foto: Unsplash

Ve světě se mezi dospívajícími začala šířit nová neurologická porucha, za kterou může sledování konkrétních videí z internetu. Influenceři na nich předvádějí chování podobné Touretteovu syndromu. Někteří mladí lidé, kteří tato videa dlouhodobě sledují, pak trpí neovladatelnými pohyby. Případy registruje řada zemí v Evropě, USA či Kanadě. První případy se objevily už i v Česku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Třiadvacetiletý Jan Zimmermann je v Německu druhým nejúspěšnějším youtuberem. Proslavil se před třemi lety youtubovým kanálem Gewitter im Kopf (Bouře v hlavě), díky kterému během pár týdnů nasbíral milion sledujících.

Zimmermann o sobě tvrdí, že trpí Touretteovým syndromem, a předvádí, jak se toto postižení u něj údajně projevuje. Dělá různé grimasy, mrká, třesoucí se rukou sype sušenky, ale také mluví vulgárně a ukazuje vulgární gesta. Na dětské a dospívající publikum působí takové chování jako originální a zábavné.

Mnozí lidé Zimmermanna podezírají, že si nemoc vymýšlí, aby na sebe strhnul pozornost, která mu s 2,2 milionu sledujících vynáší na reklamách slušné finanční prostředky.

Někteří lékaři se sice domnívají, že určitou neurologickou poruchou opravdu trpí, ale že jeho projevy nejsou pro tuto nemoc typické. „Podle videí lze soudit, že skutečně trpí mírnou formou Touretteova syndromu. Na tomto kanálu na YouTube však předvádí nesčetné množství pohybů, vokalizace, slov, frází a bizarního chování, o nichž tvrdí, že jsou to tiky, ale zjevně mají funkční povahu. Odborníci na Touretteův syndrom to snadno rozeznají,“ píšou němečtí lékaři.

Prakticky hned poté, co se mladí v Německu zbláznili do jeho videí, začalo v ordinacích tamních neurologů rapidně přibývat děti a dospívajících s podivnými a dosud nezvyklými příznaky. Velmi podobnými těm, které Jan Zimmermann ukazuje na svých videích.

„Všichni pacienti se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější