Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na jeho hlavu byla vypsána milionová odměna. Správce Chersonu kolaborujícího s Rusy údajně otrávil kuchař

Volodymyr Saldo, zabitý člen ruské okupační správy a ruští vojáci u Chersonu. Foto: Ona2011, Wikimedia, CC BY-SA 4.0 a ruské ministerstvo obrany, koláž: Deník N
Volodymyr Saldo, zabitý člen ruské okupační správy a ruští vojáci u Chersonu. Foto: Ona2011, Wikimedia, CC BY-SA 4.0 a ruské ministerstvo obrany, koláž: Deník N

Případ Volodymyra Salda naznačuje, že Ukrajincům se daří útočit i na nejvýše postavené proruské politiky v okupovaných oblastech.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ukrajinská média pro ně používají výrazy jako kolaborant, zrádce a gauleiter. V posledním případě jde o termín, kterým byli označováni šéfové regionálních poboček Hitlerovy strany NSDAP.

Takových lidí může být na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny už přes tisíc. Alespoň tolik jich vyšetřují Ukrajinci kvůli spolupráci s ruskými úřady na obsazených územích. Téměř 200 lidí už bylo, většinou v nepřítomnosti, obviněno z kolaborace.

Ukrajinští partyzáni a členové speciálních jednotek se snaží místní obyvatele od spolupráce odradit a cílí nejen na nejvýše postavené politiky, kteří s Rusy spolupracují. V mnohých případech ale lze jen hádat, že šlo o jejich práci.

„Přijde čas, kdy se svět dozví o neuvěřitelných speciálních operacích, které

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější