Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Za smrt peníze, za přežití milost, slibuje Putin. Rusko verbuje na frontu vězně

Na Ukrajinu jsou verbováni ruští vězni - slibují jim kompenzace za smrt a prezidentskou milost, když přežijí. Zdroj: Muzeum Perm 36
Na Ukrajinu jsou verbováni ruští vězni – slibují jim kompenzace za smrt a prezidentskou milost, když přežijí. Zdroj: Muzeum Perm 36

Kdo přežije, dostane milost od prezidenta Putina. Kdo ne, pomůže pozůstalým pěti miliony rublů. Nedostatek dobrovolníků, kteří jsou ochotni umírat za vlast a vládce, řeší ruská armáda s pomocí trestaných, chudých a vykořeněných.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle novinářů z ruského investigativního webu Vjorstka vězni ze 17 trestaneckých kolonií bojují v řadách ruské armády na Ukrajině, nebo se na odjezd na frontu připravují.

Celkem zatím ruská soukromá vojenská Vagnerova skupina naverbovala do svých řad přes 1000 vězňů především ze zařízení v Tulské, Jaroslavské, Leningradské, Rjazanské, Novgorodské, Archangelské a Pskovské oblasti. A také z Republiky Komi, z Karelie a z petrohradských věznic číslo 6 a 7.

Nejvíce mužů se do války podařilo naverbovat v Jaroslavských nápravných koloniích číslo 2, 3 a 12.

Existují informace o tom, že nábor probíhá i v mnoha dalších věznicích, ale ruským investigativním novinářům se nepodařilo získat přímá svědectví.

Zato je jisté, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější