Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V kolumbijské Bogotě dělí lidi nepřekročitelné propasti. Rovni jsou si na jediném místě

Když nic jiného, pohled na Bogotu za ten výstup na horu Montserrate stojí. Foto: Adobe Stock
Když nic jiného, pohled na Bogotu za ten výstup na horu Montserrate stojí. Foto: Adobe Stock

Kolumbijský deník Tomáše Nídra: Zdejší národ je rozdělený na společenské třídy, které se spolu na stejné úrovni běžně nepotkávají. Jeden je prostě pán a druhý čistič bot. Jejich světy se protnou, jen když první potřebuje placenou službu od druhého. Ale nechodili spolu do školy, nestravují se ve stejných restauracích, nezatancují si bok po boku na diskotéce ani se nesejdou při cestě do práce v jednom dopravním prostředku.

Ne že by to bylo zakázané, ale sociální bubliny se v Latinské Americe upevňují po staletí, a tak se od sebe dokonale oddělily. Ovšem při výšlapu k poutnímu kostelíku zasvěcenému Ježíšovi, který bíle svítí z hory Monserrate nad metropolí Bogotou, jsou si najednou všichni rovni, když před sebou mají stejnou námahu.

Především o víkendovém dopoledni se stovky Bogoťanů rozhodnou, že zdolají převýšení 550 metrů nikoliv v jedné ze dvou lanovek (obě v přepočtu cca 140 korun za zpáteční lístek), ale hezky po svých. Není to sice žádný alpinistický výkon, ale 1605 schodů se na celkové délce 2350 metrů kroutí po svahu vcelku strmě a na nich se potí had namáhajících se Kolumbijců doplňovaných sem a tam zahraničními turisty.

Kamenné stupínky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Deník z ciziny

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější