Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Jak obyčejní Ukrajinci pomáhají armádě ničit nepřítele

Centrem koordinace partizánů v Chersonu je město Mykolajiv, které Rusové raketami bombardují každý den. Foto: ČTK/AP
Centrem koordinace partizánů v Chersonu je město Mykolajiv, které Rusové raketami bombardují každý den. Foto: ČTK/AP
  • Rusové dělají, co mohou, aby zmátli ukrajinské střely mířící na mosty, ale zřejmě to nebude fungovat.
  • Ukrajinští partyzáni chodí běžně do práce, scházejí se po večerech, vylepují plakáty a posílají informace ukrajinské armádě. Rusové vůči nim přitvrdili.
  • Na druhou stranu Rusové mají také své informátory a Ukrajinci jich několik zatkli.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů ze středy 3. srpna. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Ukrajinci pokračují v ostřelování muničních skladů a mostů, aby Rusům ztížili logistiku, zejména na jihu Ukrajiny. Ve středu také Kyjev oznámil, že zničil dva sklady v Chersonské oblasti.

V noci se objevily zatím nepotvrzené informace, že na Antonivském železničním mostě nebo v jeho blízkosti došlo k výbuchům. Ten se nachází v blízkosti stejnojmenného silničního mostu, který Ukrajinci minulý týden vyřadili z provozu. Rusové zde používají přívoz jako alternativní dopravu, jak je vidět na této fotografii.

Podle ruských okupačních sil by měl být provoz mostu obnoven příští týden. Dříve se objevily zprávy, že na velké díry v mostě se pokládají betonové desky, po kterých mohou jezdit auta. Je více než sporné, nakolik bude most bezpečný a zda po něm bude moci jezdit těžká technika.

Svůj význam má i Antonivský železniční most přes řeku Dněpr, protože Rusové přepravují vojenskou techniku převážně po železnici. Již záběry po předchozím ostřelování ukazují, že jej Ukrajinci poškodili, a není jasné, zda je v současné době v provozu.

Rusové se snaží zmást ukrajinské síly při ostřelování mostů způsobem, který ale pravděpodobně nebude fungovat. Na řece u Antonivského silničního i železničního mostu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější